Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Постојат многу начини и многу средства за чистење и одржување на кожените седишта. Веб-страницата Used Cars објаснува како сами да ги исчистите и заштитите од пукање, промена на бојата и стареење.

Ако седиштата се веќе оштетени, изгубиле боја или испукани – можете да средите и по принципот „направи сам“, и кај професионалци, но сега да се осврнеме само на чистење и заштита на кожените седишта на кои не им е потребна поправка. Истото важи и за сериозните дамки на кожените седишта - тоа е исто така посебна приказна. Некои може да се отстранат, а некои да се обојат или да се замени целиот дел од кожената обвивка на седиштето.

Редовното одржување е многу важно

Сигурно сте виделе многу испукани кожени седишта во автомобилите. Ова главно се должи на невнимание, а не на староста на автомобилот или на квалитетот на кожата. Секако, неквалитетната кожа или некоја имитација на вистинска кожа (разни видови „органска кожа“ кои можат драстично да се разликуваат по квалитет) може релативно брзо да се уништат без разлика колку ја чувате и негувате, но сепак е подобро да го правите она што можете.

Кожата може да се исуши и тогаш е многу повеќе склона кон пукање. Затоа, треба да користите производи кои ја одржуваат нејзината еластичност - исто како што нанесуваме крема на рацете. Сепак, не ги мачкајте кожните седишта со креми за раце.

На кожата што се користи во автомобилите ѝ треба крем или друг производ што содржи специјални заштитни состојки. Со малку труд, време и пари, кожените седишта не би требало да претставуваат проблем. Најдобар рецепт е редовното одржување, бидејќи на тој начин можете да заштедите долго време на чистење кога седиштата се претерано запоставени.

Исто така, редовното одржување спречува пукање на кожата, па седиштата подолго ќе изгледаат како нови. За разлика од класичните седишта, на кожените не може да се користи систем сличен на длабинското перење, со што најмногу може да се отстранат повеќето дамки. За среќа, достапни се различни средства за чистење и производи за нега на кожата за тапацирање. Квалитетните производи не се евтини.

Има и производи кои чистат и штитат во исто време. Нивната карактеристика е одлична во смисла на заштеда на време и напор, но останува прашањето дали се исплати да се чистат многу валкани кожени седишта?

Ваквите средства веројатно се одлично решение за возачите кои на пример ги третираат кожените седишта во своите автомобили на пример еднаш месечно, но ако ги чистите и третирате кожените седишта еднаш на секои 6 месеци или помалку, ве советуваме да земете специјално средство за чистење и специјална заштита на кожата.

Вообичаена заблуда

Многу возачи мислат дека кожените седишта треба да светат, што е вообичаена заблуда. Кожените седишта не треба да имаат никаков сјај, односно треба да бидат мат. Токму тој сјај претставува насобрани разни масти и нечистотии.

Тие прво треба да се отстранат, а потоа да се нанесе специјално средство кое ја штити кожата од сите негативни влијанија.

Да ги извадиме седиштата или не?

Се разбира, многу е полесно да се направи сè откако ќе се отстранат седиштата од автомобилот. Сепак, отстранувањето на седиштето често може да биде толку комплицирано и макотрпно што едноставно не се исплати.

Треба да се земат предвид фактори како: колку се валкани седиштата, колку треба да работите на нив, присуството на разновидна електроника...

Чистење кожени седишта

Избегнувајте да користите вода освен влажна крпа од микрофибер за бришење и отстранување на поголема нечистотија. Не користете сува крпа - особено ако ја притиснете, без разлика дали е микрофибер или некоја друга мека крпа, за да избришете или отстраните прашина, трошки од храна или други нечистотии од седиштето.

Колку и да е мека, сувата крпа предизвикува микро оштетувања кои нема веднаш да се забележат, но по почесто користење може да се појават првите знаци на абење. Затоа, набавете ги потребните средства навреме:

а) микрофибер крпи - колку повеќе, толку подобро, особено ако седиштата се многу валкани

б) две меки четки - едната за суво чистење, односно отстранување нечистотија од тешко достапни места, а другата за употреба со средство за чистење. Се разбира, ако користите правосмукалка, тогаш веројатно не ви треба четка за да чекате нечистотија, иако може да биде исклучително корисна

в) средство за чистење кожа

г) средство за нега и заштита на кожата по чистењето

Ако користите правосмукалка за да ја отстраните нечистотијата од тешко достапни места, како што се зглобот на седиштето и грбот, разни набори, , зглобови на различни сегменти, шевови итн. - внимавајте да не ја изгребете кожата со пластиката на правосмукалката. Понекогаш е неопходно да се користи и четка, и правосмукалка.

Во принцип, чистењето и одржувањето на кожените седишта треба да оди вака:

1) отстранете ја прашината и нечистотијата од сите скриени места (набори, процепи...) со четка или правосмукалка

2) нанесете средство за чистење на делот од седиштето што го чистите

3) четкајте со мека четка

4) избришете со крпа од микрофибер (или друга мека крпа)

5) преминете на следниот сегмент

6) ако седиштата се многу валкани, можете да ја повторите постапката

7) по чистењето нанесете заштита на кожата.

Избегнувајте чистење на седиштето на високи температури и генерално откако седиштата и целиот автомобил биле изложени на директна сончева светлина. Проблемот е што средството за чистење испарува побрзо на високи температури, што може да предизвика најразлични проблеми.

Прочитатје ги упатствата

Пред да започнете со чистење или примена на заштита на кожата, задолжително прочитајте ги упатствата за да знаете колку да нанесете, дали треба да се остави да делува некое време итн.

Поправете ги испуканите или искинати кожени седишта

Без разлика на видот или локацијата на оштетувањето, кожените седишта може целосно да се поправат - прашање е само колку пари сте потготвени да потрошите.

Седиштето не е покриено со едно парче кожа, но има неколку сегменти: дел за седиште, потпирач за грб, каде што може да се направат од неколку посебни сегменти, потоа странични потпирачи (страни или страни) на делот на седиштето и странични потпирачи на потпирачот за грб. .

Затоа, кожата може да се менува само на одредени сегменти кои се оштетени или испукани.

Секако, не може секогаш да очекувате тапацираните делови на седиштето да добијат кожа идентична како фабричката, но тоа не е навистина важно. На пример, страничните потпирачи во различна боја дури може да дадат спортска нота на ентериерот или да го направат поатрактивен и оригинален.

Оштетената кожа може да се санира и со разни средства, но и да се фарба, па во зависност од оштетувањето треба да се донесе одлука која интервенција е најисплатлива. Сепак, репарацијата и боењето на кожата е малку покомплицирана тема, па за тоа ќе пишуваме во некој од следните текстови.

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Авто новости

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Read more

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Read more

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Read more

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Читај повеќе
  • filter

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Мистериозниот“ Golf GTI ќе дебитира на Нирбургринг

Читај повеќе

Како да препознаете дека акумулаторот слабее?

Читај повеќе

Нов проблем за сопствениците на големи автомобили

Читај повеќе

Шоферска дилема: Колку често треба да се менува филтерот за воздух?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla ги чува непродадените возила на паркинг во трговски центар

Читај повеќе