Совети за добро пишување според Џорџ Орвел

Ерик Артур Блер, познат и под книжевниот псевдоним Џорџ Орвел, бил англиски писател, есеист, критичар и новинар. Најмногу запаметен остана по денес актуелните романи „Животинска фарма“ и „1984“.

Во есејот „Политиката и англискиот јазик“, напишан во 40-тите години на минатиот век, се пожалил на лошото пишување поврзано со англискиот јазик и веднаш понудил неколку совети за добро пишување.

Што им советува Џорџ Орвел на писателите?
  • Немојте да користите метафори, споредби и други стилски фигури кои сте ги виделе во некој текст.
  • Никогаш немојте да користите долги зборови онаму каде што и кратките ја вршат истата функција.
  • Ако е можно да исфрлите некој збор, направете го тоа.
  • Никогаш немојте да користите пасив таму каде што можете да користите актив.
  • Никогаш немојте да користите туѓи фрази, научни изрази и жаргони, ако може да користите секојдневни и вообичаени зборови.
  • Подобро прекршете кое било од овие правила отколку поради нив да напишете нешто глупаво.
Тагови
реклама

Неделен хороскоп: Кого го очекува љубовна криза, а кој ќе заработи пари?

Read more

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Read more

Каде беше досега Џек Ма?

Read more

Ирина Шајк, поздрав од одмор

Read more

Книги

Aвтобиографијата на принцот Хари објавена на македонски јазик

Read more

Харуки Мураками ќе објави нова книга по шест години пауза

Read more

Јулијана Величковска ја промовира илустрираната книга за деца „Ведра“

Read more

Среќен роденден, Харуки Мураками

Read more
 

Магазин

На која возраст младите во Македонија се иселуваат од родителскиот дом?

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е идеалната температура за храната да трае долго во вашиот фрижидер?

Читај повеќе

Пет лоши навики со кои си го уништувате сексуалниот живот

Читај повеќе

Кои се петте најнечисти површини во вашата кујна?

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе
  • filter

Кои се четирите најскапи часовници во светот?

Читај повеќе

За машки: 7 совети како да ја освоиш симпатијата

Читај повеќе

Неделен хороскоп: Кого го очекува љубовна криза, а кој ќе заработи пари?

Читај повеќе