Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Кашестите и цедените зелени сокови кои се мешаат со миксер, а се со основа вода, растително млеко, исцеден сок од портокал или јаболко, според стручњаците, се исклучително здрави за човековто тело.

За едноставен зелен кашест сок, потребни се: чаша растително млеко, чаша свежи лисја спанаќ или блитва, 1-2 киви, банана (по желба). За едноставен зелен исцеден сок, ќе ви треба: зелено јаболко, три стебленца лисја од целер, парче ананас и, по желба – малку корен од ѓумбир.

Зелениот сок од пулпа е горчлив токму поради влакната кои ги содржи, па затоа често се додава банана или урми (без семки). Најубавиот исцеден сок се добива во соковник, којшто ги отстранува влакната, но задржува повеќе витамини, минерали и ензими, особено со тн. „ладно потиснување“.

Зелените сокови му помагаат на телото да се одржи во живот и да ја зачува својата природна рамнотежа – го алкализира телото, му дава енергија, го чисти од токсини и тешки метали, го задоволува апетитот, спречува оштетување на ДНК, намалува воспаленија и лекува анемија. Сокот се пие полека заради побавен процес на варењето на храната, кое започнува во устата.

Следат неколку совети за правење зелени сокови…

Експериментирајте со комбинации на вкусови, но не ставајте премногу различни намирници во еден сок. Овошјето и зеленчукот, ако не се од органско земјоделство, препорачливо е секогаш да бидат излупени и исечкани на помали парчиња пред да одат во соковникот. Најдобар додаток на сокот се бобинки, поради големата количина на антиоксиданти. Може да додадете авокадо за да се добие покремаст сок, или банана. Јаболкото, пак, и лимонот во исцедениот сок, исто така се препорачуваат.

Може да се додаде и лажичка природен засладувач, па и јачмен, пченична тревка, како и коприва – заради поголема доза на хлорофил во сокот.

реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Здравје

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Read more

Д-р Фаучи: Без маски во друштво? Само ако сите се вакцинирани

Read more

Која е поврзаноста меѓу спиењето и менталното здравје?

Read more

Што се случува со нашето тело ако седиме премногу секој ден?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Жените кои го променија светот

Читај повеќе

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој остана во близина на Фукушима за да спасува мачки

Читај повеќе

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Читај повеќе

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Читај повеќе

Додека локалците умираат во болниците, туризмот „цвета“ и покрај пандемијата

Читај повеќе

Д-р Фаучи: Без маски во друштво? Само ако сите се вакцинирани

Читај повеќе

Март ќе биде тежок месец за овие три хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Први во светот: Норвешка ќе гради тунел за бродови

Читај повеќе