Совети за родители и палави и разгалени деца

Велат, „нечие однесување доаѓа од дома“, но многумина ќе се сложат оти и покрај огромниот напор, некои родители едноставно не можат да ги воспитаат своите деца во вистинската насока. Следат неколку совети за родители и нивните палави и разгалени деца.

За правилно воспитување на детето, клучни се неколку фактори, а тука е, на пример, и поставувањето јасни граници. Детето мора да си го знае местото и да стекне некои навики. Ако правите за него сѐ што ќе посака, така ќе му биде полесно сега, но потешко – подоцна, пишува веб-страницата Very Well Family. Односно, така не му правите услуга ни на своето дете, ниту себеси.

Според тоа, сосем е в ред да им се даваат задачи на децата, но и да си добијат одредена казна доколку не го почитуваат тоа што родителот го кажал. Децата треба да научат да ги поднесуваат последиците од нивното однесување.

Многу психолози веруваат дека казнувањето е составен дел од образованието, а една од најголемите грешки е исполнувањето на секоја желба на детето.

Не мора да му купувате сѐ што тоа ќе покаже со прст. Нека види дека не може да добие сѐ што ќе посака. Натаму, за што поефикасно воспитание, мора да има целосна согласност меѓу двајцата родители.

Ако едниот родител одреди казна, а другиот прави сѐ за да ја прекрши таа казна за да му се доближи до детето, тоа ќе знае како да ја злоупотреби таа слабост.

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Живот

Како се облекувале Иранките пред исламската револуција во 1979 година?

Read more

Зошто е опасно да се чуваат картонските кутии од јајца?

Read more

Недела на контрацепција: Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Read more

Кризата не застанува: Се заканува недостиг од овие 8 производи

Read more
 

Магазин

  • filter

Како се облекувале Иранките пред исламската револуција во 1979 година?

Читај повеќе

Зошто е опасно да се чуваат картонските кутии од јајца?

Читај повеќе

Како спиењето со чорапи во текот на зимата влијае на организмот?

Читај повеќе

Акција Македонски книжевни класици на библиотеката „Гоце Делчев“ – Гевгелија

Читај повеќе

Недела на контрацепција: Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Читај повеќе

Кризата не застанува: Се заканува недостиг од овие 8 производи

Читај повеќе
  • filter

10 интересни факти за сексот кај древните Римјани

Читај повеќе

Кои се најчестите симптоми на зараза со корона кај вакцинираните?

Читај повеќе

Абе како беше правилно, „кои" или „кој"?

Читај повеќе