Совети за слабеење кои не треба да ги слушате

А.С.
/ 03.10.2022 / 09:15

Слабеењето е процес што секој одлучува да го направи одвреме-навреме, или барем оние кои се борат со вишокот килограми. Со оглед на тоа што денес постојат безброј диети и тренинзи за слабеење, сосема е нормално дека одвреме-навреме ќе наидете на совети кои не се потврдени или базирани на научни податоци.

Тајната за здраво слабеење не треба да биде слепо следење на сите совети и правила кои сте ги слушнале, па затоа ви носиме некои кои дефинитивно не треба да ги следите. Всушност, подобро би било целосно да ги избегнувате бидејќи тие можат само да го саботираат вашето слабеење.

1. Секогаш појадувајте, дури и кога не сте гладни

Често слушаме дека прескокнувањето на појадокот е една од најголемите грешки при слабеење. Сепак, појадокот не е строго неопходен за здраво слабеење, велат експертите. Во истражувањето спроведено на оваа тема се покажало дека прескокнувањето на појадокот може да резултира со слабеење, а единствено важно е тоа да не стане навика. Луѓето кои го прескокнале појадокот консумирале 144 калории повеќе на ручек во споредба со оние кои појадувале, но нивниот вкупен внес на калории бил 408 помалку, пишува Healthline.

2. Избегнувајте ги сите масти

Прекумерното внесување маснотии е една од главните причини за зголемување на килограмите, но тоа не значи дека треба да ги избегнувате сите масни намирници бидејќи, велат нутриционистите, тоа нема да ви помогне побрзо да ги намалите килограмите. Наместо тоа, фокусирајте се на храна која содржи таканаречени „здрави масти“, како што се јаткастите плодови, маслиново масло, семки и риба, бидејќи тие му помагаат на вашето тело да ги апсорбира важните хранливи материи.

3. Од некои намирници мора целосно да се откажете

Иако некои нездрави намирници најдобро е да се избегнуваат, тоа не значи дека воопшто не треба да ги јадете. Најважните во слабеењето се навиките, па нутриционистите велат дека можете слободно да јадете што било доколку не претерувате. Ако сакате чипс, тоа не значи дека не можете да јадете неколку парчиња еднаш месечно. Со целосно откажување од нездрава храна, вашето тело само уште повеќе ќе ја посакува.

4. Немојте да слабеете брзо

Иако често се препорачува постепено слабеење, најновите истражувања покажуваат дека брзото почетно слабеење на ниту еден начин не го зголемува ризикот од враќање на тежината. Покрај тоа, брзото губење на тежината се чини дека е корисно за долгорочно губење на тежината. Студијата покажа дека луѓето кои брзо изгубиле тежина во текот на првиот месец од диетата имаат пет пати поголеми шанси да изгубат 10 отсто од својата телесна тежина во рок од 18 месеци, во споредба со оние кои слабеат побавно.

5. Фокусирајте се на кардио вежбите

Познато е дека кардио вежбите ефикасно го намалуваат нивото на стрес и имаат голем број на придобивки за вашето срце, како и за целокупното здравје. Сепак, според неодамнешните истражувања, кардиото не е нужно најдобрата стратегија за слабеење. Ефективноста на овие вежби ќе зависи од поединецот, така што некои луѓе губат тежина, додека други не можат. Многу тренери се согласуваат дека за најдобри резултати идеално е да се комбинираат вежби за сила со трчање, одење и слични активности.

Тагови
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Фит

Две грешки во исхраната додаваат сантиметри на стомакот

Read more

Кое е најдобро време за вежбање ако целта ви е слабеење?

Read more

Најдоброто месо за билдање мускули

Read more

6 митови и факти за стомачните мускули

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе