Советник на Трамп: Кина испраќала туристи да го шират COVID-19 по светот

Советникот за економија на американскиот претседател Доналд Трамп, Питер Наваро ја обвини Кина дека два месеца го криела новиот коронавирус од светот, како и дека испраќала туристи од Вухан ширум светот за ширење на вирусот.

– Вирусот се појави во провинцијата Вухан, нултиот пациент е откриен во ноември. Кинезите го криеја вирусот од светот зад штитот на СЗО цели два месеца, а потоа испратија стотици илјади граѓани во Милано, Њујорк и низ целиот свет за ширење на вирусот, рече Наваро за ABC.

Тој исто така рече дека Кина би можела да го задржи вирусот во Вухан, но наместо тоа, прераснал во пандемија.

– Затоа велам дека Кинезите тоа ѝ го сторија на Америка и дека тие се одговорни, рече Наваро.

Наваро, кој официјално е директор на Канцеларијата за трговија, ги предводи напорите на американската администрација да набави медицински материјали и заштитна опрема за време на пандемијата.

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Свет

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Бил Гејтс има одговор на прашањето кога ќе заврши пандемијата

Read more

Поларниот студ во САД ги замрзна Нијагарини Водопади

Read more
 

Вести

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Читај повеќе

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

Читај повеќе

Сончево и топло до 20 степени

Читај повеќе

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Читај повеќе

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Читај повеќе

Османи: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Читај повеќе

Битиќи на средба со угостителите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

Читај повеќе

Словенечки лекар се заразил по примени две дози од вакцината против коронавирус

Читај повеќе

Малолетник се обидел да обљуби девојче

Читај повеќе