Совршена машина за уништување: Американскиот М1 Abrams е најдобриот тенк во светот

Експертите за тенкови велат дека во светот постојат тенкови и потоа во посебна категорија е М1 Abrams, а за таквите тврдења има јасни причини.

Машината која влева страв во коските на непријателот на боиштата секако е американскиот тенк М1 Abrams. Опремен е со главни топови кои можат да испукаат проектили до калибар до 120 мм, исклучително цврст оклоп со дополнителни слоеви челик и осиромашен ураниум и „гасеници“ кои се напојуваат со мотори со гасна турбина. Тоа е навистина совршена машина за уништување, која е изненадувачки подвижна и покрај неговата значителна тежина.

М1 Abrams првично се појави во 1980 година, а беше именуван по американскиот генерал Крејтон Абрамс, истакнат командант на воените операции за време на Виетнамската војна. Овој прв модел послужи како инспирација за верзиите M1A1 и M1A2, кои сепак се потешки и побавни од „оригиналот“, но се опремени со понапредна технологија.

Тенкот е тежок 57 тони, долг е 7,93 метри, со топ од 9,77, широк 3,66 метри и висок 2,44 метри. Дизајниран за четворица членови на екипажот, се напојува со мотор Honeywel AGT1500C кој развива 1.500 КС. Неговиот резервоар може да собере 1.909 литри гориво, додека максималната брзина е 72 км/ч.

Remote video URL
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Вести

Студија: Можно е омикрон да презел дел од генетскиот материјал на вирусот на настинка

Read more

Nissan и JAXA работат на нов прототип за лунарен ровер

Read more

Ужасот во Помпеја бил како да експлодирала атомска бомба

Read more

„Потенцијално опасен“ астероид ќе влезе во орбитата на Земјата

Read more
 

Гик

Студија: Можно е омикрон да презел дел од генетскиот материјал на вирусот на настинка

Читај повеќе

Гејмерски сон: Lamborghini столица од иднината

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan и JAXA работат на нов прототип за лунарен ровер

Читај повеќе

Откриена нова планета – што знаеме за неа досега?

Читај повеќе

Чет апликации кои ги споделуваат вашите податоци со ФБИ

Читај повеќе
  • filter

Ужасот во Помпеја бил како да експлодирала атомска бомба

Читај повеќе

„Потенцијално опасен“ астероид ќе влезе во орбитата на Земјата

Читај повеќе

Маск го спореди новиот директор на Twitter со Сталин во бизарно меме

Читај повеќе

Откриен виновникот за згрутчување на крвта од вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе