Совршена орео торта од 4 состојки

Идеја за десерт кој се подготвува брзо и лесно.

Состојки:

3 шолји слатка павлака

½ шолја шеќер во прав

1 лажичка екстракт од ванила

64 орео колачиња 

Начин на подготовка:

Во длабок сад измешајте слатка павлака, шеќер во прав и ванила. Матете со миксер додека да добиете цврста смеса. Дното на калапот за торта премачкајте го со тенок слој шлаг, наредете орео колачиња(околу 16), па врз колачињата ставете шлаг.

Би требало да имате 4 слоја во зависност од големината на калапот за торта. Кога ќе завршите, премачкајте ја тортата со шлаг и оставете ја во фрижидер за да се стегне, најмалку 4 часа. 

Тагови
реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Италија забрани влез од 13 земји

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Read more

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Read more

Брзо и лесно: Летна салата со наут

Read more

Предлог за ручек: Пилешко со тиквички во крем сос

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Читај повеќе

Руската вакцина во последна фаза: Волонтерите се чувствуваат добро

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Кој знак најмногу изневерува и зошто?

Читај повеќе

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Читај повеќе

Дали е можно двапати да се заразите со коронавирусот?

Читај повеќе

Што сѐ ги нервира вашите колеги кај вас?

Читај повеќе
  • play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Читај повеќе

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Читај повеќе