СП 2018: Белгија убедливо го совлада Тунис

Москва, 23 јуни 2018 (МИА) -  Белгија убедливо го совлада Тунис со 5:2 во натпревар од групата Г на Светското првенство во Русија.

Белгиската репрезентација одигра одличен натпревар и благодарение на победата дојде на чекор до пласман во осминафиналето. За осигурување на пласманот тие ќе треба да почекаат до натпреварот помеѓу Англија и Панама.

Белгија во шестата минута поведе со голот од пенал на Еден Азар, а во 16-та минута Ромелу Лукаку беше прецизени и зголеми на 2:0. Две минути подоцна тунискиот фудбалер Дилан Брон намали на 2:1.

Во финишот на првото полувреме Лукаку повторно се запиша во листата на стрелците за водство од 3:1.

Азар во почетокот на вториот дел постигна уште еден гол и во 51-та минута го зголеми водството на 4:1.

Во 90-та минута Миши Батшуаији успеа да зголеми на 5:1, но Тунис веднаш возврати во судиското продолжение и Вахби Казри ги постави конечните 5:2.

Белгија сега има шест бода и е на првата позиција во групата, Англија има три и натпревар помалку, а Панама и Тунис се без бодови.

Ќерката на Кетрин Зита-Џонс и Мајкл Даглас порасна во убавица

Младите Уругвајци го освоија Светското првенство, Италија не шутна на гол

Тошковски најави награди за вработените во полиција ако помогнат во надминување на кризата со издавање на лични документи

Времеплов: 150 години од Стоунхеџ

Манчестер Сити пред мегатрансфер – тргна по еден од најскапите во светот

Баерн извиси

Познати полуфиналните двојки од Европската и Конференциската лига, кошмарна сезона за Англичаните

Зошто Пеп ги извади најдобрите изведувачи на пенали во продолженијата?

Де Роси ќе остане тренер на Рома и во следната сезона

Двајца играчи на Реал побарале да не шутираат пенал, едниот се плашел од Едерсон