SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

SpaceX вечерва од Флорида треба да лансира двајца Американци во орбитата, тоа ќе биде прв лет на астронаути на НАСА од американска територија по 9 години.

SpaceX така ќе стане првата приватна компанија која ќе лансира луѓе во вселената. Планирано е ракетата Falcon 9 да полета од Вселенскиот центар Кенеди.

НАСА лансирањето го пренесува во живо на YouTube, а пред лансирањето ќе емитува програма поврзана со полетувањето.

Летот на астронаутите Даг Харли и Боб Бенкен во новата капсула Crew Dragon кон Меѓународната вселенска станица ќе трае 19 часа. Ако дојде до одложување, новото лансирање планирано е за сабота наутро.

За Маск ова ќе биде уште еден голем успех, но и за НАСА. Астронаутите Харли и Бенкен на Станицата треба да останат неколку недели како помош на екипажот.

Remote video URL
Тагови
реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Следи нов Чернобил ако Азербејџан ги оствари заканите против Ерменија

Read more

Три хороскопски знаци во кои се раѓаат најголемите женкари

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more

Вести

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му прети на Азербејџан

Read more

Што сè ново ќе претстави Google вечерва, освен Pixel 5?

Read more

Тоалет вреден 23 милиони долари летна во вселената

Read more

Apple направи заштитни маски за вработените

Read more

Гик

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му прети на Азербејџан

Читај повеќе
  • filter

Што сè ново ќе претстави Google вечерва, освен Pixel 5?

Читај повеќе

Блокиран Twitter профилот на унгарската Влада

Читај повеќе

Под површината на Марс се откриени солени езера

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новата видеоигра „Assassin’s Creed Valhalla“

Читај повеќе

Тоалет вреден 23 милиони долари летна во вселената

Читај повеќе

Ова се просечните цени на телефони и најпопуларните производители

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да снимате подолги видеа на Instagram Reels?

Читај повеќе
  • filter

Откриени детали за новите Xiaomi Mi 10T и Mi 10T Pro

Читај повеќе