SpaceX и НАСА полетаа кон МВС

За прв пат приватна компанија лансираше од вселенскиот центар Џон Кенеди, во соработка со НАСА. Воедно тоа е и прво лансирање од територијата на САД по речиси 10 години.

Астронаутите Даг Харли и Боб Бенкен на НАСА во вселенското летало Dragon на SpaceX синоќа во 15 часот и 22 минути по локално време, односно 21:22 по македонско, полетаа кон орбитата на Земјата и по 19-часовен лет ќе дојдат до меѓународната вселенска станица. Лансирањето беше од Џон Кенеди центарот на НАСА во Кејп Канаверал, Флорида.

Remote video URL

Двајцата астронаути сѐ уште се на пат, а нивниот лет може да се следи во живо на YouTube каналот на SpaceX:

Remote video URL
Тагови
реклама

Вести

Колку ќе ја чини НАСА испраќањето на првата жена на Месечината?

Read more

TikTok останува во САД, но под целосна контрола на Американците

Read more

Како изгледа бура на Јупитер?

Read more

Во Јапонија тестиран робот со кој управуваат луѓе

Read more

Гик

  • play_arrow

Колку брзо луѓето еволуираат?

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога ќе биде претставен долгоочекуваниот OnePlus 8T

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „замаглите“ лицата во видеата на YouTube?

Читај повеќе

Барајќи лек за коронавирусот, најдоа потенцијална терапија за канцер

Читај повеќе
  • filter

Apple подготвува изненадување за купувачите: Наскоро пристигнува iPhone 12 mini

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку ќе ја чини НАСА испраќањето на првата жена на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто се намалува мразот во Северен Леден Океан?

Читај повеќе

Решена мистеријата за смртта на 330 слонови во Боцвана

Читај повеќе
  • play_arrow

Познато дали видеоигрите за PS3 ќе бидат достапни за PlayStation 5

Читај повеќе