SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Кајгана/МИА
/ 07.08.2020 / 14:14

Ракетата носач  Falcon денеска успешно стартуваше со партија од 57 сателити за распоредување на мрежа за глобално интернет поврзување наречена Starlink, соопштија од SpaceX.

Стартот се случи во 1:12 по источно американско време (7:12 централно европско) од Канаверал на Флорида.

Претходно во орбитата беа испратени 58 сателити. Покрај сателитите, ракетата треба да изнесе две мали вселенски апарати за далечинско сондирање на Замјата Global 5 и Global 6 на американската компанија BlackSky. 

Starlink е нова генерација сателитски систем којшто, ако успешно заработи, може да обезбеди широкопојасен пристап до интернет за многу луѓе низ целиот свет. 

Remote video URL
Тагови
реклама

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Вести

Крај Токио се исправи огромниот робот RX-78-2 Gundam

Read more

Sonin Hybrid претстави дрон кој лета со брзина од 225 км/ч

Read more

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Read more

Cloud gaming сервисот Luna е само еден од многуте новитети на Amazon

Read more

Гик

  • play_arrow

Крај Токио се исправи огромниот робот RX-78-2 Gundam

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри игри за октомври 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ја поставите Gmail за примарна апликација на iOS 14?

Читај повеќе

Sonin Hybrid претстави дрон кој лета со брзина од 225 км/ч

Читај повеќе

Google Maps ќе покажува каде има најмногу заразени со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Вонземскиот живот ќе почека - НАСА ја одложи мисијата на Титан

Читај повеќе

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Читај повеќе

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Читај повеќе