SpaceX виновен за мистериозната спирала на небото над Хаваи

На официјалниот YouTube канал на телескопот Subaru, со кој управува Националната астрономска опсерваторија на Јапонија, е споделено видео на кое се гледа мистериозен вител на светлина во форма на спирала што накратко се појавува на ноќното небо над Маунакеа на Хаваите.

„Навистина необична глетка! Некаква идеја што е тоа? Нашите воодушевени гледачи го открија овој редок настан. Видеото е од нашата камера Subaru-Asahi STAR, заеднички управувана од НАОЈ (Subaru телескопот) и Asahi Shimbun (јапонска новинска компанија)“, се вели во објава на YouTube.

Според Националната астрономска опсерваторија на Јапонија (НАОЈ), се покажа дека зашеметувачката спирала се состои од замрзнато ракетно гориво исфрлено за време на лансирањето на ракетата SpaceX.

Remote video URL

Интернет корисниците брзо реагираа на видеото. Беа заинтригирани од мистериозната летечка спирала и бараа објаснување. Некои корисници дури правеа шеги за вонземјани и вселенски бродови.

„Боже господе, Андромеда пристигна 4 милијарди години порано!!“ напиша еден корисник. „Еј Илон Маск, дали си ова ти или вонземјани?“, коментираше друг.

Како што објави Space.com, виновникот за спиралата лежи во лансирањето на SpaceX ракетата Falcon 9 која се крена од вселенската станица „Кејп Канаверал“ на Флорида на 18 јануари. Во извештајот се споменува и дека вакви спирали биле забележани и во минатото. Обично се појавуваат кога Falcon 9 исфрла вишок гориво во горната атмосфера.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Вести

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе