SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Неколку дена по историското лансирање и испраќање астронаути на Меѓународната вселенска станица, компанијата SpaceX е веќе подготвена за ново лансирање.

SpaceX изврши историска мисија во соработка со НАСА и стана првата комерцијална компанија која испрати луѓе во вселената, со помош на сопствено летало.

Сега компанијата продолжува со работа, па веќе во текот на утрешниот ден ќе лансира нова група сателити на интернет мрежата Starlink. Лансирањето ќе биде извршено од Вселенскиот центар Кенеди во Кејп Канаверал.

Ракетата Falcon 9 ќе биде искористена за лансирање на сателити, а потоа SpaceX ќе се обиде да ја спушти во море. Целта е да се сочуваат деловите на носот за повторна употреба, нешто што стана рутински дел од секоја мисија.

Лансирањето сателити требаше да се изврши во средината на мај, но беше одложено поради лошите временски услови.

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Вести

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Read more

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Read more

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Read more

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Read more

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за играта „Far Cry 6“

Читај повеќе

Како да ја видите кометата Неовајс? Нема да се врати во наредните 7.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Од Темза до Рајна: Маските и ракавиците од пандемијата завршуваат во европските реки

Читај повеќе
  • filter

Видеоиграта Super Mario Bros. од 1985 година продадена на аукција за 114.000 долари

Читај повеќе

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Читај повеќе
  • play_arrow

Проф. Филиповска: Зрачењето од 5G не е опасно

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога Lenovo ќе го претстави гејмерскиот смартфон Legion

Читај повеќе