Спајдермен се ракуваше со папата во Ватикан

Суперхеројот Спајдермен го привлече вниманието на јавноста откако беше забележан како се ракува со папата Франциск во Ватикан, во текот на традиционална општа аудиенција.

И покрај жештините, маж облечен како ликот на Спајдермен трепливо си чекаше во ред во салата за аудиенција, опкружен со свештеници. Кога му дојде неговиот ред, тој се ракуваше со папата на кого му се поклони со маската на Спајдермен.

Кој се крие за зад маската на Спајдермен?

Станува збор за 28-годишниот Италијанец Мати Вилардита за кого претходно има пишувано и официјалниот ватикански весник, којшто обично е фокусиран на апстрактни теолошки расправи.

Момчето веќе неколку години волонтира во болници за да им помогне на болните деца повторно да ги вратат насмевките на лицата, и тоа облечен како Спајдермен.

Во текот на карантинот Италијанецот објави повеќе од 1.400 снимки со деца. Од претседателот на Италија на почетокот на годинава доби високо признание коешто им се доделува на граѓаните за нивниот алтруизам.

Remote video URL
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Живот

Најголеми опасности за децата што се кријат во дворовите и парковите

Read more
Вечно незадоволни – овие три хороскопски знаци наоѓаат „влакно во јајце“

Вечно незадоволни – овие три хороскопски знаци наоѓаат „влакно во јајце“

Read more

Кањонинг во Мариово – неповторлива адреналинска авантура

Read more

Три хороскопски знаци кои по секоја цена избегнуваат конфликти

Read more
 

Магазин

Цвеќињата за олимписките победници имаат специјално значење

Читај повеќе

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Брокулата е идеална за детоксикација на организмот

Читај повеќе

Мали тајни на големите љубовни приказни

Читај повеќе

Рецепт на денот: Солени бомбици со туна

Читај повеќе

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Читај повеќе

Пиењето шест кафиња на ден сепак е штетно за здравјето

Читај повеќе

Најголеми опасности за децата што се кријат во дворовите и парковите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „светнете“ валканите патики да изгледаат како нови?

Читај повеќе