Спанаќот е тајната на брзото и ефикасно слабеење

Ф.З.
/ 10.07.2024 / 17:56

Процесот на слабеење е често напорен, но стручните совети се секогаш корисни.

Личниот тренер Кит МекНивен откри едноставна тајна за здраво и ефикасно слабеење - тој предлага да го вклучите спанаќот во секој оброк.

„Спанаќот е полн со витамини и минерали што го прави многу здрав и е одличен за оние што сакаат да ослабат бидејќи е многу заситувачки, но има многу малку калории“, рече тој.

Исто така, богат е со влакна кои придонесуваат за здраво варење. Се верува дека го намалува оксидативниот стрес кој може да ги оштети клетките, да придонесе за стареење и потенцијално да доведе до болести како што се дијабетес, рак и Алцхајмерова болест.

Оваа суперхрана, исто така, може да помогне во контролата на големиот апетит и да придонесе за чувството на ситост. Сепак, иако МекНивен препорачува додавање спанаќ во секој оброк, тој советува да се држите до не повеќе од 60 грама дневно.

„Прекумерното консумирање спанаќ може да го спречи вашето тело да апсорбира калциум, што е лошо, а исто така може да попречи и со одредени лекови бидејќи е богат со витамин К. Особено внимателни треба да бидат луѓето кои земаат лекови за дијабетес и го намалуваат крвниот притисок“, заклучуваат тренер.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Фит

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Истражување покажа колку време е потребно за да се забележат резултати од вежбањето

Read more

Спанаќот е тајната на брзото и ефикасно слабеење

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе