Sparky е првото ВИ роботско куче со мускулно-скелетни екстремитети

Кинескиот стартап Hengbot го претстави првото куче робот во светот што има мускулно-скелетни екстремитети.

Иновативниот робот може да трча, скока и изведува трикови како вистинско куче благодарение на употребата на напредна вештачка интелигенција (ВИ), наведува Хенгбот. Наречено Sparky, има мисија да ја „замагли границата помеѓу технологијата и животот“ со развивање машини што се „пргави, агилни и топли на допир“.

Спарки се движи поприродно од претходно видените роботски кучиња поради неговиот тенок, елегантен дизајн кој имитира живо животно.

Роботот, односно роботското куче, има вградена камера и микрофон кои му овозможуваат да комуницира со околината и луѓето. Нуди можност за програмирање и лесно се контролира преку далечински управувач или апликација. Sparky може да се надградува, неговото тело е целосно направено од метал, а неговата батерија трае нешто повеќе од 50 минути.

Целта на Hangbot е да произведе роботи кои се брзи, пргави и „чувствителни“, со цел да се заматат границите помеѓу технологијата и живиот свет. Планот е отелотворен преку роботот Sparky, кој им овозможува на луѓето да уживаат во поседувањето домашно милениче кое не бара напори за одржување.

Роботот одговара на командите, започнува разговори и ги развеселува луѓето околу него благодарение на неговата специјална комбинација на технологија и забава, велат неговите креатори.

Sparky наскоро ќе биде достапен на Kickstarter, што ќе биде можност за заинтересираните да искусат да ги поседуваат милениците од иднината.

Роботичкото куче е дизајнирано од тимот на Hengzhi Future со седиште во кинеската провинција Гуандон. Овој тим има повеќе од десет години искуство во производството на роботи.

реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Вести

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Read more

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Read more

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Read more
 

Гик

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Читај повеќе
  • play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Читај повеќе