Спасовски: Ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, прашан од новинарите како ги коментира обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека МВР предоцна ја започнало истрагата за двојното убиство.

„Тоа се политиканства од најдолен вид што ги преземаат такви екстремни десничарски кругови. Не посакувам сите да се впуштаме во политиканство, туку да се прошири истрагата и сите криминални радикални гнезда да бидат откриени и уништени. Хранењето на таквите луѓе на мотивите, може да предизвикува разни последици. Секако дека тука се испитуваат и многу видови на комуникација кои што ги имале осомничените со лица надвор од оваа група, ќе се дадат и многу други одговори. Важно е радикалните структури да бидат разбиени. Упатувам апел до сите да имаме одговорно однесување“, рече Спасовски.

Додаде дека Мицкоски и сите што тврдат дека имале докази, требало да ги предадат веднаш на истражните органи, а доколку не се предадат – тоа е кривично дело.

Remote video URL
реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Хроника

46-годишен скопјанец загина во сообраќајка кај Кичево, дете е тешко повредено

Read more

Стружанец нападнал медицинска сестра оти му рекла да ја изгасне цигарата

Read more

Приведени двајца за убиството на 14-годишното момче во Прилеп

Read more

14-годишно момче убиено во Прилеп

Read more
 

Вести

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Читај повеќе

46-годишен скопјанец загина во сообраќајка кај Кичево, дете е тешко повредено

Читај повеќе

Документ од 2022 открива кои биле условите на Путин за мир

Читај повеќе

Левица објави: Ванковска собра 10.000 потписи

Читај повеќе

Таткото на Коста ја префрла вината и бара почит на судењето за масакрот во „Рибникар“

Читај повеќе

Стружанец нападнал медицинска сестра оти му рекла да ја изгасне цигарата

Читај повеќе

На 30 хонорарци им се прекинати договорите во МКЦ по доаѓањето на Бени Шаќири

Читај повеќе

Променливо облачно време со услови за краткотраен локален дожд

Читај повеќе

Митева: Ако Османи се жали дека не може да преживее со 125.000 денари плата, како ли ќе преживеат 99% од граѓаните

Читај повеќе