Спиењето во студена соба гo подобрува здравјето

Истражувањата покажуваат дека кога ќе се спушти температурата на телото заспиваме полесно, а тоа има придобивки за нашето здравје на повеќе начини, пренесува Viral Hatch.

Научниците препорачуваат да ја проветрите собата доколку имате проблеми со спиење.

Кога ќе се спушти температурата на телото, се смирува хормонот на стрес. Меѓутоа, уште една од бенефициите за нашето здравје е фактот дека оние кои сакаат да ослабнат, можат да постигнат подобри резултати доколку спијат во студена соба.

Освен што ќе заспиете побрзо, квалитетот на вашиот сон ќе се подобри. Нема да се будите препотени, ниту да имате потреба постојано да се откриват.

Одредени температури го стимулираат производството на мелатонин кој го зајакнува сонот, но влијае на хормонот за стареење. Кај жените помага за ублажување на менструалниот циклус, но и на расположението.

Со самото тоа што го намалува стресот, добриот сон го поправа расположението. Ќе се разбудите расположени и одморени, подготвени за нови предизвици.

Затоа, научниците препорачуваат да вклучите клима или да отворите прозорец пред спиење.

реклама

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Невиден масакр: 79 затвореници убиени во три еквадорски затвори, некои обезглавени

Read more

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Read more

Здравје

Четири знаци дека јадете премногу сол

Read more

Несоницата предизвикува сериозни заболувања - како да се справите на природен начин?

Read more

Кои земји сѐ уште не почнале со вакцинација?

Read more

Ризикот од хоспитализација е поголем за 64 % по зараза со британскиот сој

Read more
 

Магазин

Четири знаци дека јадете премногу сол

Читај повеќе
  • filter

Илустрирана љубов: Како изгледа кога омилената интернет двојка чека второ дете?

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку различен е португалскиот во Португалија и во Бразил?

Читај повеќе

Мезе на денот: Похувани печурки

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема шега со полицијата во Хонгконг

Читај повеќе

Несоницата предизвикува сериозни заболувања - како да се справите на природен начин?

Читај повеќе

Кои земји сѐ уште не почнале со вакцинација?

Читај повеќе

Идеални партнери за родените во знакот Риби

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би изгледале денешните животни доколку би биле диносауруси?

Читај повеќе