Спировски ја искина мрежата на Шишковски

Филип Здравески
/ 24.07.2020 / 10:51

На пријателски натпревар на Кипар, Стефан Спировски постигна вистински еврогол од триесетина метри и тоа во мрежата на неговиот познаник, Дамјан Шишковски.

За АЕК од Ларнака во составот се најдоа тројца Македонци и тоа староседелците Даниел Мојсов и Иван Тричковски плус новодојдениот Стефан Спировски. На спротивната страна во дресот на Докса, исто така од почеток, беа Душко Трајчевски и голманот Дајман Шишковски, кој летово пристигна на Кипар од редовите на Работнички.

Беше 1:0 за АЕК кога на минута пред полувремето Спировски доби една топка на триесет и кусур метри, не му ја мислеше многу и упати проектил кој и покрај огромната далечина Шишковски не успеа да го сопре да ја затресе мрежата. Спировски буквално му посака „Добредојде на Кипар“ на Дамјан, кого го познава од репрезентацијата каде понекогаш се појавува како резервен голман.

(голот е на 0:39)

Remote video URL

Тоа се покажа и како конечен резултат.

Новата сезона на Кипар почнува на 22 август, па ќе гледаме уште вакви македонски дуели, се надеваме и со голови на нашите интернационалци.

реклама

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе