Спировски со два гола донесе победа за својот тим

Стефан Спировски е херојот на Хапоел Тел-Авив откако синоќа со два гола му пресуди на противникот.

Откако тренерот Нир Клингер одлучи нашиот репрезентативец да играа нешто поофанзивно, тоа вродува со плод. Спировски повеќе учествува во нападите на својот тим, постигнува и по некој гол, а синоќа постигна дури два и директно влијаеше на победата на Хапоел.

Прво во 29-тата минута налета на една топка и со лева шутна неодбранливо во аголот од противничкиот гол. Гостинскиот тим на Хапоел Ра'анана го израмни резултатот пред паузата.

Во вториот дел негов соиграч погоди за 2:1, а потоа гостите израмнија на 2:2, но голот беше поништен по интервенција на ВАР. Да, во Израел имаат ВАР!

На четири минути до крајот на натпреварот повторно на сцена стапи Спировски. По едно нафрлување од корнер, Стефан на прва статива со глава го постигна својот втор гол.

(на 0:24 и 3:00)

Сега Спировски има вкупно 5 голови во дресот на Хапоел од кои 2 во Купот на Израел и 3 во лигата. Само месецов постигна 4 од нив.

Неговиот тим по 19 кола во Израел е на 5-тото место со 26 бода и е во победничка серија од 4 натпревари. Во израелското првенство првите 6 тима на крајот на сезоната продолжуваат во плеј-оф.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Фудбал

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Read more

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Read more

Сити испрати понуда за Кулибали

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе