Спојувањето со OPPO го направи OnePlus сосема нов бренд

Компанијата OnePlus ќе го прескокне моделот OnePlus 9T менувајќи го својот софтвер за OPPO софтвер.

OPPO го поседува брендот OnePlus, но и realme, дури и брендот vivo - доколку не сте знаеле!

Можеби не знаете, на под ист чадор сите заедно ги држи BBK Electronic.

Сега кога точно знаете што се случува, време е да ви кажаме и зошто сте тука - OPPO и OnePlus веќе најавија посилна врска, т.е. испреплетување на технологиите, софтверот и хардверот што ги користат помеѓу овие две марки.

Сега го имаме првиот официјален резултат од оваа соработка - OnePlus 9T никогаш нема да се појави, односно нема да има нов водечки телефон од компанијата OnePlus.

Како тоа само по себе да не е доволна вест, па OPPO и OnePlus одлучија да го комбинираат својот софтвер, односно надградби на Android. Така ќе биде создаден OnePlus 2.0.

Се спојуваат OxygenOS од страната на OnePlus со ColorOS од страната на OPPO во еден унифициран и подобрен оперативен систем, што ќе биде, како што велат OPPO и OnePlus:

  • брз и лесен
  • сигурен
  • паметен и полно со смарт опции
  • чист и неоптеретен со bloatware.

Првиот водечки уред што ќе се појави со новиот оперативен систем ќе биде телефонот OnePlus, но само во 2022 година, кога ќе се изврши голема транзиција кон новиот Android OS и на телефоните OPPO и OnePlus. Засега, никој не ги спомена брендовите realm и vivo.

Името на новиот оперативен систем не е откриено, но според директорот на OnePlus, е дел од приказната за OnePlus 2.0, која штотуку започна.

За жал, од ветувањето во јануари кога OPPO и OnePlus се споија, дека OxygenOS ќе остане, а која многу корисници ја сакаат, нема ништо. Барем добивме ново ветување, а тоа е дека OnePlus ќе продолжи да работи уште поагресивно на подобрувања на нивните сегашни и идни камери во телефоните.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more

Мобилни

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Read more

„Циглата“ Nokia 6310 се врати 20 години подоцна: Ви се игра „змија“?

Read more

Новиот Sony Xperia PRO-I со огромен сензор е смартфон каков што не сте виделе досега

Read more

Смартфонот Honor 50 пристигна во Европа, позната и цената

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе