Кошарка

Тесно гласање на кошаркарските клубови за (не)прогласување шампион

Тесно гласање на кошаркарските клубови за (не)прогласување шампион

Денеска се одржа гласањето на прволигашките клубови кои решаваа како да се заврши прекинатата сезона, со или без прогласување на шампион.
Read more
Работнички: Шампион не се прогласува со пола одиграно првенство

Работнички: Шампион не се прогласува со пола одиграно првенство

Кошаткарскиот клуб од Градски парк најави дека на утрешниот состанот нема да поддржи прогласување шампион со половина одиграно првенство.
Read more
Кукоч разочаран од серијата „The Last Dance“ за Џордан и Чикаго Булс

Кукоч разочаран од серијата „The Last Dance“ за Џордан и Чикаго Булс

Легендарниот хрватски кошаркар Тони Кукоч не го дели одушевувањето што владее меѓу фановите на Чикаго Булс и Мајкл Џордан, по објавувањето на првите две епизоди од документарната серија „The Last Dance“.
Read more
КФМ: Навистина сме непријатно изненадени од МЗТ

КФМ: Навистина сме непријатно изненадени од МЗТ

Во Кошаркарската федерација на Македонија се непријатно изненадени од заканата на МЗТ дека доколку не биде прогласен шампион проблемот може да се префрли и на суд.
Read more
Бек на Репторс открива: Сите се подготвуваат за откажување на сезоната

Бек на Репторс открива: Сите се подготвуваат за откажување на сезоната

Бекот на Торонто Репторс, Фред ВанФлит разговараше со ESPN за можноста за продолжување на сезоната. Според него, кошаркарите веќе се подготвуваат за најлошото, имено откажување на сезоната.
Read more
МЗТ не сака да чуе за прекин без шампион

МЗТ не сака да чуе за прекин без шампион

По едномесечно размислување Кошаркарската федерација на Македонија синоќа до членовите на Управниот одбор го изнесе својот став за прекинатото првенство и дека треба да заврши без прогласување шампион и без испаѓање, на што остро се спроти
Read more
Родман: Кога се повлече Џордан најдобар на светот беше Пипен

Родман: Кога се повлече Џордан најдобар на светот беше Пипен

Според Денис Родман, незаслужено на Скоти Пипен му се скратува епитетот најдобар на светот во периодот кога легендата Мајкл Џордан не играше кошарка.
Read more
НБА постигна договор за намалување на платите

НБА постигна договор за намалување на платите

Раководството на Националната кошаркарска асоцијација на Северна Америка (НБА) и Унијата на играчи (НБПА) постигнаа договор за намалување на платите од 25 проценти за време на пандемијата од коронавирус.
Read more
Крис Пол: Кошаркарите нема да се вратат на терен без доволно време за подготвка

Крис Пол: Кошаркарите нема да се вратат на терен без доволно време за подготвка

Кошаркарот на Оклахома Сити Тандер, Крис Пол, кој воедно е и претседател на Синдикатот на играчи во НБА, вети дека неговите колеги пред да ја продолжат прекинатата сезона 2019/20, ќе добијат доволно време да се вратат во својата форма.
Read more
МЗТ се откажа од државните субвенции и донираше 100.000 денари

МЗТ се откажа од државните субвенции и донираше 100.000 денари

Македонскиот кошаркарски шамион нема да ја користи понудената државна помош за спортистите и клубовите, а покрај тоа донираше и 100.000 денари како помош за набавка на заштитна опрема за здравствените работници.
Read more
Сопственикот на Далас предлага промена на драфтот во НБА

Сопственикот на Далас предлага промена на драфтот во НБА

Сопственикот на Далас Маверикс, Марк Кјубан, предложи промена на драфтот во најсилната кошаркарска лига на светот.
Read more
КФМ бара да не ја внесуваат во валкани игри во врска со салата „Кале“

КФМ бара да не ја внесуваат во валкани игри во врска со салата „Кале“

Откако пред неколку дена антикорупциската комисија покрена истрага во врска со закупот на салата „Кале“, а против советникот за спорт во Владата Даниел Димевски кој всушност е поранешен претседател на КФМ, Кошаркарската федерација преку со
Read more
реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Италија со предупредување до ЕУ дека ќе се распадне ако кон таа држава се однесува како кон лепрозен

Read more

Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Read more