Останати спортови

Европското во велосипедизам одложено за 2021 година

Европското во велосипедизам одложено за 2021 година

Европското првенство во велосипедизам, закажано за септември во италијанската провинција Трентино, е одложено за една година поради кризата со коронавирусот, соопшти Европската велосипедска федерација (ЕВФ).
Read more
Господ ќе нѐ заштити - бокс во време на пандемија

Господ ќе нѐ заштити - бокс во време на пандемија

И боксот е на пауза за време на пандемијата со коронавирус, но Никарагва донесе контроверзна одлука за одржување на натпревар, што секако привлече големо внимание.
Read more
Боксерскиот Мундијал во 2021 година ќе се одржи во Белград

Боксерскиот Мундијал во 2021 година ќе се одржи во Белград

Светското првенство во бокс за мажи во 2021 година ќе се одржи во Белград, објави Меѓународната боксерска федерација (АИБА).
Read more
Олимпијадата во Токио не зависи од развојот на вакцина против коронавирус

Олимпијадата во Токио не зависи од развојот на вакцина против коронавирус

Одржувањето на Олимписките игри во Јапонија не зависи од развојот на вакцина против коронавирусот. Ова го изјави членот на Меѓународниот олимписки комитет и шефот на Координативниот комитет Џон Коутс.
Read more
Официјално: Нема спорт во Франција до септември

Официјално: Нема спорт во Франција до септември

Во Франција нема да има професионален спорт најмалку до септември. Ова го објави премиерот Едуар Филип како дел од посериозните мерки во земјата за борба против пандемијата од коронавирусот.
Read more
Спортот во услови на COVID-19 со генералните секретари на најголемите федерации

Спортот во услови на COVID-19 со генералните секретари на најголемите федерации

По иницијатива на ФФМ онлајн дебата одржаа четирите најголеми македонски спортски федерации плус Олимпискиот комитет. На едно место за актуелната ситуација дискутираа РФМ, КФСМ, ОФМ, МОК и ФФМ.
Read more
Тајсон се враќа во рингот

Тајсон се враќа во рингот

Поранешниот шампион во бокс во тешка категорија Мајк Тајсон објави дека се враќа во рингот за серија добротворни натпревари, чии приходи ќе одат за поддршка на бездомниците и луѓето кои страдаа од зависност од дрога.
Read more
Сезоната во одбојкарските еврокупови нема да се доигра поради пандемијата на коронавирус

Сезоната во одбојкарските еврокупови нема да се доигра поради пандемијата на коронавирус

Рим, 23 април 2020 (МИА) – Поради пандемијата на коронавирус, Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ) одлучи да не ги игра преостанатите натпревари од еврокуповите, сезоната 2019/20 година.
Read more
УФЦ си поигрува со страстите на фановите: Секој ден различен став за враќање во октагонот

УФЦ си поигрува со страстите на фановите: Секој ден различен став за враќање во октагонот

Претседателот на УФЦ, Дејна Вајт, пред една недела соопшти дека го смислил следниот настан на кој главната борба би била меѓу Тони Фергусон и Џастин Гејџи.
Read more
Песимизам околу спроведувањето на Олимпијадата во 2021 година

Песимизам околу спроведувањето на Олимпијадата во 2021 година

Токио, 20 април 2020 (МИА) – Олимписките игри во Токио се одложени до 2021 година, но според голем број експерти, не е сигурно дали ќе се одржат ни следното лето.
Read more
Олимписките игри остануваат под знак прашалник за следната година

Олимписките игри остануваат под знак прашалник за следната година

Одржувањето на Олимпијадата во Токио закажано за следната година е под знак прашалник, освен доколку дотогаш не се открие вакцина против COVID-19, предупреди водечкиот научник за јавно здравје, професорот Де
Read more
Вајлдер дотура масло во огнот: Фјури не е шампион

Вајлдер дотура масло во огнот: Фјури не е шампион

Американскиот боксер Дионтеј Вајлдер испрати јасна порака со која дополнителни ги подргрева контроверзите: не го смета Британецот Тајсон Фјури за светски WBC шампион.
Read more
реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more