Ракомет

Лазаров открива: Идол ми беше Кукоч, заради него носам број 7

Лазаров открива: Идол ми беше Кукоч, заради него носам број 7

Најдобриот македонски ракометар откри зошто на својот дрес го носи бројот 7. Како што вели, порано играл кошарка, а омилен играч му бил Тони Кукоч.
Read more
РФМ ги одложи првенствата на неодредено време

РФМ ги одложи првенствата на неодредено време

Откако помина 14-дневниот период за кој првично беше најавен прекин на сите натпревари, Ракометната федерација на Македонија денеска соопшти дека сите натпреварувања ќе мируваат на неодредено време.
Read more
Данец е првиот ракометар заразен со Covid-19

Данец е првиот ракометар заразен со Covid-19

Бекот на Рајн-Некар Левен и на данската репрезентатија, Мадс Менса Ларсен, е првиот ракометар заразен со корона вирусот.
Read more
Одложени натпреварите со Нексе и со ПИК Сегед

Одложени натпреварите со Нексе и со ПИК Сегед

Следните два натпревари на Вардар се одложени на неодредено време. 
Read more
И РФМ ги прекина домашните натпреварувања

И РФМ ги прекина домашните натпреварувања

По кошарката и фудбалот, во Македонија во наредниот период нема да се игра ниту ракомет откако и РФМ ги прифати препораките од Владата.
Read more
Ракометарите налетаа на Франција во баражот за СП 2021

Ракометарите налетаа на Франција во баражот за СП 2021

Мaкедонската ракометна машка репрезентација го доби веројатно најтешкиот можен противник во баражот за пласман на Мундијалот во Египет.
Read more
НФЛ ѕвезди се пробаа во ракомет, оценете сами колку ги бива

НФЛ ѕвезди се пробаа во ракомет, оценете сами колку ги бива

Откако поранешниот квотербек Џеј Катлер се исмеваше со ракометот тврдејќи дека е премногу лесен спорт, негови соиграчи
Read more
Вардар против ПИК Сегед во осминафиналето на Лигата на шампиони

Вардар против ПИК Сегед во осминафиналето на Лигата на шампиони

Европскиот шампион Вардар во осминафиналето на Лигата на шампионите ќе се соочи со екипата на ПИК Сегед од Унгарија.
Read more
Вардар со нов пораз во Лигата на шампиони

Вардар со нов пораз во Лигата на шампиони

Европскиот ракометен шампион Вардар доживеа пораз на домашен терен од Монпелје со 27:31 (13:14) во последното коло од групата Б од Лигата на шампиони.
Read more
ИХФ ги одреди домаќините на наредните два машки и женски Мундијали

ИХФ ги одреди домаќините на наредните два машки и женски Мундијали

Машките и женските Светски првенства во 2025 и 2027 година ги добија земјите домаќини, а сите ќе се одржат во Европа.
Read more
Македонија не е носител во баражот за СП, нè очекува тежок противник

Македонија не е носител во баражот за СП, нè очекува тежок противник

Виена, 27 февруари 2020 (МИА) – Европската ракометна федерација (ЕХФ) денеска го објави изгледот за баражите за СП 2021, кое ќе се одржи во Египет.
Read more
Финалето на СЕХА лигата ќе се игра во Задар

Финалето на СЕХА лигата ќе се игра во Задар

Раководството на лигата одлучи Фајнлфор турнирот оваа сезона да се игра во Задар, Хрватска.
Read more
реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Македонски државјанин тешко повреден во сообраќајка во Албанија

Read more