Ракомет

РФМ ги одложи првенствата на неодредено време

РФМ ги одложи првенствата на неодредено време

Откако помина 14-дневниот период за кој првично беше најавен прекин на сите натпревари, Ракометната федерација на Македонија денеска соопшти дека сите натпреварувања ќе мируваат на неодредено време.
Read more
Данец е првиот ракометар заразен со Covid-19

Данец е првиот ракометар заразен со Covid-19

Бекот на Рајн-Некар Левен и на данската репрезентатија, Мадс Менса Ларсен, е првиот ракометар заразен со корона вирусот.
Read more
Одложени натпреварите со Нексе и со ПИК Сегед

Одложени натпреварите со Нексе и со ПИК Сегед

Следните два натпревари на Вардар се одложени на неодредено време. 
Read more
И РФМ ги прекина домашните натпреварувања

И РФМ ги прекина домашните натпреварувања

По кошарката и фудбалот, во Македонија во наредниот период нема да се игра ниту ракомет откако и РФМ ги прифати препораките од Владата.
Read more
Ракометарите налетаа на Франција во баражот за СП 2021

Ракометарите налетаа на Франција во баражот за СП 2021

Мaкедонската ракометна машка репрезентација го доби веројатно најтешкиот можен противник во баражот за пласман на Мундијалот во Египет.
Read more
НФЛ ѕвезди се пробаа во ракомет, оценете сами колку ги бива

НФЛ ѕвезди се пробаа во ракомет, оценете сами колку ги бива

Откако поранешниот квотербек Џеј Катлер се исмеваше со ракометот тврдејќи дека е премногу лесен спорт, негови соиграчи
Read more
Вардар против ПИК Сегед во осминафиналето на Лигата на шампиони

Вардар против ПИК Сегед во осминафиналето на Лигата на шампиони

Европскиот шампион Вардар во осминафиналето на Лигата на шампионите ќе се соочи со екипата на ПИК Сегед од Унгарија.
Read more
Вардар со нов пораз во Лигата на шампиони

Вардар со нов пораз во Лигата на шампиони

Европскиот ракометен шампион Вардар доживеа пораз на домашен терен од Монпелје со 27:31 (13:14) во последното коло од групата Б од Лигата на шампиони.
Read more
ИХФ ги одреди домаќините на наредните два машки и женски Мундијали

ИХФ ги одреди домаќините на наредните два машки и женски Мундијали

Машките и женските Светски првенства во 2025 и 2027 година ги добија земјите домаќини, а сите ќе се одржат во Европа.
Read more
Македонија не е носител во баражот за СП, нè очекува тежок противник

Македонија не е носител во баражот за СП, нè очекува тежок противник

Виена, 27 февруари 2020 (МИА) – Европската ракометна федерација (ЕХФ) денеска го објави изгледот за баражите за СП 2021, кое ќе се одржи во Египет.
Read more
Финалето на СЕХА лигата ќе се игра во Задар

Финалето на СЕХА лигата ќе се игра во Задар

Раководството на лигата одлучи Фајнлфор турнирот оваа сезона да се игра во Задар, Хрватска.
Read more
Пролет се засили со грчки репрезентативец

Пролет се засили со грчки репрезентативец

Во тимот од истоимената скопска населба пристигна засилување од Грција од актуелниот шампион Олимпијакос.
Read more
реклама

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more