Ракомет

Митревски ќе го чува голот на Порто

Македонскиот репрезентативен голман се враќа назад во Португалија, но сега во тимот на Порто.
Read more
play_arrow

Времеплов: Пред 18 години Кометал ЃП стана европски шампион

На денешен ден пред точно 18 години, осносно во 2002 година, Кометал Ѓорче Петров во реванш-финалниот натпревар од женската Лига на шампиони го совлада Херц и конечно стана европски шампион.
Read more

Дибиров и следната сезона ќе игра за Вардар

Русинот Тимур Дибиров и следната сезона ќе игра за РК Вардар, потврди самиот тој на својот Instagram профил.
Read more

Ракометното првенство нема да се доигра, познато кои екипи ќе играат во Европа

УО на РФМ на денешната седница одлучи дека нема да има шампион за сезоната 2019/20.
Read more
play_arrow

Пелистер се засили со хрватскиот репрезентативец Мандалиниќ

Битолчани своите амбиции ќе се обидат да ги остварат со Стипе Мандалиниќ кој доаѓа од берлински Фихсе како најново засилување за наредната сезона.
Read more

РФМ одлучи да се прошири Суперлигата

Наредната сезона најдобрата машка ракометна лига ќе брои 16 екипи, дури четири повеќе од прекинатава сезона.
Read more
ЕХФ одлучи да нема баражи, фаворитите директно на Мундијалот

ЕХФ одлучи да нема баражи, фаворитите директно на Мундијалот

Иако има време до Светкото првенство кое во јануари ќе се одржи во Египет, европската куќа на ракометот ги поништи бараж дуелите за последните 10 места и ги квалификува фаворитите без борба.
Read more
ЕХФ ги откажа осминафиналните мечеви од ЛШ и административно реши кој ќе игра на Ф4 во Келн

ЕХФ ги откажа осминафиналните мечеви од ЛШ и административно реши кој ќе игра на Ф4 во Келн

Европската ракометна федерација потврди дека се откажани осминафиналните и четвртфиналните натпревари во Лигата на шампионите.
Read more
РФМ одлучи: Крај на сезоната - победник нема

РФМ одлучи: Крај на сезоната - победник нема

Ракометната федерација на Македонија одлучи да стави крај ан тековната сезона без прогласување на шампион, испаѓање нема да има, а наредната сезона лигата ќе брои повеќе клубови.
Read more
Крај на ракометната сезона во Франција, ПСЖ прогласен за шампион

Крај на ракометната сезона во Франција, ПСЖ прогласен за шампион

Националната ракометна лига на Франција (ЛНХ) го официјализира крајот на сезоната 2019-2020 година на Лидл Старлиг, како и на Пролигата (Д2), откако сите надежи за продолжување на натпреварувањето беа уништени по последниот говор на Емануе
Read more
Лазаров открива: Идол ми беше Кукоч, заради него носам број 7

Лазаров открива: Идол ми беше Кукоч, заради него носам број 7

Најдобриот македонски ракометар откри зошто на својот дрес го носи бројот 7. Како што вели, порано играл кошарка, а омилен играч му бил Тони Кукоч.
Read more
РФМ ги одложи првенствата на неодредено време

РФМ ги одложи првенствата на неодредено време

Откако помина 14-дневниот период за кој првично беше најавен прекин на сите натпревари, Ракометната федерација на Македонија денеска соопшти дека сите натпреварувања ќе мируваат на неодредено време.
Read more
реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Третина од заболените без никакви симптоми

Read more