Спорт

Загинаа млад фудбалер на Ајакс и брат му

Трагични вести доаѓаат од Холандија. Во сообраќајна несреќа загинаа 16-годишниот фудбалер на Ајакс, Ноа Гесер, и неговиот 18-годишен брат.
Read more

Ѓоковиќ не научи да губи - гневно го фрли рекетот на трибини

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска не успеа да освои медал на Олимписките игри во Токио, а својата беспомошност на теренот ја покажа на бројни начини за време на мечот за бронзениот медал со Шпанецот Пабло Кар
Read more

Олимпиецот Георгиевски ќе добие 2,6 милиони денари од Владата и Агенцијата за спорт

Скопје, 31 јули 2021 (МИА) – Премиерот Зоран Заев го прими носителот на сребрениот медал на Летните олимписки игри во Токио во теквондо Дејан Георгиевски, кој беше во придружба на тренерите Дарко Костовски и Борче
Read more

Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Новак Ѓоковиќ е разочаран по двата пораза во полуфиналето на Олимписките игри во Токио.
Read more

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Ернест Ѓока повеќе не е шеф на стручниот штаб на македонскиот фудбалски шампион Шкендија. Соработката е прекината со заеднички договор.
Read more
play_arrow

Ѓоковиќ остана без олимписко злато, изгуби од Зверев

Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ не успеа да се пласира во финалето на Олимпијадата во Токио во сингл конкуренција.
Read more

Хачанов прв финалист на тенискиот олимписки турнир

Рускиот тенисер Карен Хачанов денес го победи Шпанецот Пабло Карењо-Буста во полуфиналето во машка конкуренција на Олимпијадата во Токио.
Read more

Седлоски по елиминацијата од Санта Клара: Задоволен сум од реваншот

Заврши европската авантура за Шкупи во Конференциската лига на УЕФА со синоќешниот пораз од Санта Клара (0:2). Португалскиот тим и на првиот дуел беше поуспешен со 3:0 и заслужено оди во следната рунда.
Read more

Георгиевски: Ветивме медал, донесовме сребро, верувам дека следниот ќе биде златен

Македонскиот спортски херој, освојувач на сребрен медал од Олимпијадата во Токио во теквондо +80 килограми, Дејан Георгиевски вечерва им се обрати на своите поддржувачи на скопскиот плоштад кои дојдоа да го поздрават големиот успех.
Read more

Пречек на Дејан Георгиевски на плоштадот „Македонија“ (ВО ЖИВО)

Олимпиецот Дејан Георгиевски попладнево слета на скопскиот Аеродром каде беше дочекан од директорот на Агенцијата за млади и сп
Read more

Мојсовски: Георгиевски освои сребро, но за нас тој е златен

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, поттикнат од големиот успех на Дејан Георгиевски, Наумче Мојсовски ќе се заложи во блиска иднина боречките спортови да добијат свој дом и со тоа значително да се подобрат условит
Read more

Дејан се врати дома: Овој успех не е само за мене, туку за цела Македонија

Олимпиецот Дејан Георгиевски попладнево слета на скопскиот Аеродром каде беше дочекан од директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски, и стотици навивачи, членови на неговото семејство, претставници
Read more
реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Пожарот кај Кочани локализиран и ставен под контрола

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Визијата на Јордан и Искра Грабул за „Македониумот“ била пред нивното време

Read more