Спорт

play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Историјата на Лигата на шампиони е проткаена со славни победи и срамни порази. Клубови кои со години важеле за непобедливи шампиони губеле од најнеочекувани противници, а лути ривали се соочувале со различни состави на тимовите.
Read more

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Аталанта вечерва игра против моќниот тим на ПСЖ, но тренерот Џан Пјеро Гасперини не е многу загрижен за големите ѕвезди во противничкиот табор.
Read more

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Денеска на пладне во просториите на ФФМ се одржа жрепката за новата сезона во двете групи во Втората македонска фудбалска лига.
Read more
play_arrow

Далеку од дрим-тим: Најлошите фудбалери кои освоиле ЛШ титула

Во најновата компилација на Football Daily за тим на „дадена тема“, составена е еден вид антиверзија на дрим-тим: најлошите фудбалери кои освоиле трофеј во ЛШ, односно им се посреќило да играат за добар клуб кога тој клуб станал шампион.
Read more

Косовскиот шампион пред исфрлање од ЛШ поради позитивни фудбалери

Денешниот квалификациски дуел на Дрита против Линфилд не се одигра откако тестирањата на косовските фудбалери открија и втор позитивен играч.
Read more

Дури 151 фудбалер во Бразил е заразен со COVID-19

Новата сезона во бразилскиот шампионат Бразилејрау започна минатиот викенд, иако во таа земја сè уште има огромен број луѓе заразени со коронавирусот.
Read more

Пелистер му подаде рака на Силекс давајќи му два дена одмор пред ЛШ

Битолчани се согласија да ја поместат пресметката со Силекс два дена порано за кратовчани да имаат повеќе време да се одморат пред настапот во квалификациите од Лигата на шампиони.
Read more

Мата: Преморени сме, но важно поминавме

Играчот на Манчестер Јунајтед се жали дека вчерашната пресметка со Копенхаген од Лига Европа го преморила неговиот тим.
Read more

Меси купи стан во Милано и повторно ги разгоре шпекулациите

По татко му, сега и Лео Меси купи имот во Милано и тоа во комшии на седиштето на Интер по што ги разгоре шпекулациите дека е пред преселба во составот на Антонио Конте.
Read more
play_arrow

Кои се седумте фудбалери со нула голови сезонава?

Од играчот од средниот ред на Тотенхем Џовани Ло Селсо во Премиер лига до крилото на Атлетико Мадрид Томас Лемар во Ла Лига, HITC Sevens состави листа од седум фудбалери од петте најдобри лиги во Европа кои не дале ниту еден гол сезонава.
Read more

Интер по десет години во полуфинале на европско натпреварување

Првиот полуфиналист во Лигата на Европа е Интер, кој на неутрален терен во Германија го совлада Баер од Леверкузен со 2:1.
Read more

Арсенал дава 18 милиони фунти за да се ослободи од Озил

Раководството на Арсенал е подготвено да понуди 18 милиони фунти на Месут Озил за раскинување на неговиот договор, пренесува британскиот таблоид Mirror.
Read more
реклама

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more