SportKlub: Македонија - репрезентативен фудбал во својата суштина

Во емисијата „Piramida radosti“ на спортскиот ТВ канал SportKlub главна тема беа и успесите на македонската фидбалска репрезентација, поточно пласманот на ЕУРО 2020 и шокантниот триумф на гости кај Германија, натпревар кој одекна низ целиот свет.

Фото: ФФМ

Тројцата коментатори Дарко Плавшиќ, Иван Лочаревиќ и Владимир Новаковиќ дискутираа токму за избраниците на селекторот Игор Ангеловски и изнесоа неки интересни заклучоци.

„Германците само два пати во последните 30 години загубиле дома. Оној пат која Англичаните им дадоа 5-6 гола, и сега. Така да, тоа доволно говори колку големо достигнување е ова“.

„Видовме што е репрезентативниот фудбал во својата суштина. Екипа која дише заедно, која игра заедно, која е многу помалку квалитетна, но која ја чека својата шанса. Што Вернер промаши на 1:1, 9 од 10 пати тоа би го претворил во гол. Се гледа дека играат тимски, играат со срце и ќе биде навистина интересно да ги гледаме на Европското првенство“.

„Од 2016 година инсистирам на тоа дека Македонците ќе стигнат до Европско првенство кога тоа изгледаше невозможно. И понатаму успеваат да ме запалат кога ги гледам од проста причина што гледам тим кој има многу проблематични предиспозиции: имаат никаква лига, имаат ситуација во земјата каква што имаат и во врска со општата клима и со меѓуетничките односи, имаат противници какви што имаат, и секој пат успеваат да делуваат како да се најдобри другари кои се собрале, 'играме на различни места, но се собравме бидејќи сакаме да направиме нешто'“.

„Тие и порано играа добро против силните репрезентации. Натпреварот кој мене ме импресионираше беше есента 2016 против Италија кога изгубија 2:3, а ги разбија Италијанците. На тој натпревар, просто неверојатно, Италијанците од пет шанси дадоа три гола, а Македонија имаше 15 шанси и не успеа да ги победи. Тука покажаа дека можат да играат и со најсилните, со оние кои на хартија се пет класи подобри од нив. Од тој момент се гледаше како тимот расте и расте, и она што е најдобро, Пандев ќе си замине, воглавно напаѓачите имаат проблеми со годините, но ќе ја видите количината на талент во средината со Барди и Елмас, и нормално, Игор Ангеловски“.

Remote video URL
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Фудбал

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Read more

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Read more

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Read more

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Read more
 

Спорт

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Читај повеќе

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Читај повеќе

Pfizer обезбеди вакцини за олимпијците во Токио

Читај повеќе

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Читај повеќе

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Читај повеќе

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Читај повеќе