Spotify го одбра контроверзниот Џо Роган, ќе ја отстрани музиката на Нил Јанг

Откако музичарот Нил Јанг побара неговата музика да се отстрани од Spotify поради „ширење лажни информации за вакцините“, се огласисија од музичката платформа и објавија дека неговата музика ќе биде отстранета, по спорот со Џо Роган.

„Сакаме целата светска музичка и аудио содржина да биде достапна за корисниците на Spotify. Со тоа доаѓа голема одговорност во балансирањето на безбедноста на слушателите и слободата на креаторите“, изјавија од Spotify за Washington Post. „Имаме детални правила за содржината и отстранивме над 20.000 епизоди на подкаст поврзани со COVID-19 од почетокот на пандемијата. Жал ни е поради одлуката Нил Јанг да ја отстрани неговата музика од Spotify, но се надеваме дека наскоро ќе ни се врати“, велат оттаму.

Јанг не сака да ја емитира својата музика на платформа на која подкаст на Џо Роган „шири дезинформации за вакцините против COVID-19“.

„Го правам ова затоа што Spotify шири лажни информации за вакцините што може да доведе до смрт на оние кои веруваат во тие дезинформации. Ве молам веднаш да делувате по ова барање“, напиша Јанг во писмото до неговата дискографска куќа и менаџерскиот тим.

„Веднаш да го известите Spotify дека сакам да ја отстрани мојата музика од таа платформа. Може да го имаат Џо Роган или Јанг. Не може и двајцата“, додаде тој во писмото.

Пред неколку недели, 270 лекари, научници, здравствени работници и професори напишаа отворено писмо до Spotify, изразувајќи загриженост за медицинските дезинформации изнесени на подкастот на Роган.

Здравствени експерти истакнаа дека Роган има големо влијание и укажаа на контроверзната епизода во која гостин беше Роберт Малоун, виролог и имунолог познат по низа контроверзни изјави во врска со COVID-19.

Роган има ексклузивен договор со стриминг сервисот, во 2020 година потпиша договор од 100 милиони долари што му даде на Spotify ексклузивни права за неговата емисија. 

реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Музика

Концертот на Deep Purple пориди временските услови се сели во СЦ Борис Трајковски

Read more
Како „Битлси“ пишувале љубовни песни?

Како „Битлси“ пишувале љубовни песни?

Read more

Џеј Ло: На публиката сакам да ѝ дадам содржина, не само тресење на задникот

Read more

Првото EP на Пијан Славеј е сè што ни треба ова лето

Read more
 

Сцена

Дали „The Simpsons“ ги предвидоа и мајмунските сипаници?

Читај повеќе
  • play_arrow

Дигитален форензичар вели дека фотографиите на Амбер Херд со модринки се „модифицирани“

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина легендарниот актер Реј Лиота, ѕвездата на Goodfellas

Читај повеќе
  • play_arrow

По 19 сезони дојде крај за шоуто на Елен Деџенерис, денес е последната епизода

Читај повеќе

Кејт Мос: Џони Деп никогаш не ме турнал, ниту ме удрил

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за Morbius

Читај повеќе

Презакажан концертот на Дајте музика

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најлоши работи кои ги направи Шелдон

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е филмот што го засени „Top Gun“ во Кан?

Читај повеќе