Spotify поради Адел ја укина опцијата shuffle за албуми

Пејачката Адел го убеди Spotify да ја отстрани опцијата shuffle од сите албуми за да може песните да се слушаат по редоследот што го замислил авторот на албумот, пишува BBC.

„Не ги создаваме албумите со толкаво внимание и не размислуваме за редоследот на песните без причина. Нашата уметност раскажува приказна што треба да се слуша како што е замислено. Ви благодариме Spotify што послушавте“, напиша Адел на Twitter.

Од стриминг платформата одговорија: „Сè за тебе“ и ја отстранија можноста слушателите да го менуваат редоследот на слушање на песните од албумот кога ќе се обидат да почнат да го слушаат од самата страница на албумот.

URL

Сепак, симболот за shuffle - две вкрстени стрелки - сè уште се појавува на одделни страници на поединечни песни на албумите.

Ова значи дека сè уште може да започнете да слушате албум од која било песна и да изберете песни за репродукција по случаен редослед, но сепак е малку покомплицирано од претходно.

Копчето Shuffle уште се појавува и на плејлистите.

Албумот „30“ - нејзиниот прв албум по осум години - е достапен на Spotify од петокот. Ова е промена од нејзиниот последен албум „25“ кој може да се купи физички или да се симне од официјалниот сајт откако беше официјално објавен во ноември 2015 година. Стана најбрзо продаваниот албум во британската историја, симнат повеќе од 800.000 пати во првата недела.

На стриминг платформите како Spotify, Apple Music и Tidal, тој албум се појави дури во јуни 2016 година.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Музика

Кои музичари останаа најбогати и покрај пандемијата?

Read more

Топ 10 женски групи кои повеќе не постојат

Read more

Billboard ја прогласи најдобрата песна на сите времиња

Read more

Spotify поради Адел ја укина опцијата shuffle за албуми

Read more
 

Сцена

  • filter

Пред Нова година почнува 6. сезона на „Преспав“

Читај повеќе

Кои музичари останаа најбогати и покрај пандемијата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Линдзи Лохан се сврши со банкар од Дубаи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 женски групи кои повеќе не постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Студент од Северна Кореја осуден на смрт поради криумчарење на серијата „Squid Game“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за новиот филм „American Refugee“

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот документарец за Битлси го демистифицира распаѓањето на Фамозната четворка

Читај повеќе