Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Руската вакцина против COVID-19, Спутник V, не содржи компоненти кои се користат за микрочипување луѓе, изјави Вадим Тарасов, директор на Институтот за трансплантациска медицина и биотехнологија.

Според него, технологијата на воведување чипови низ вакцина моментално не постои.

„Секако, нема никакво чипување, ниту нешто слично е правено“, вели тој и додава дека во основа тоа е невозможно, бидејќи како дел од создавање вакцина моментално не постои ништо такво слично.

„Вакцината не е ништо повеќе од вакцина, направена на позната платформа, од познати елементи кои не можат да вршат чипување или да започнат какво било дејство на завера“, нагласи Тарасов.

Тој разби уште еден мит поврзан за вакцината против COVID-19, наведувајќи дека Спутник V не содржи генетски модифицириани елементи туку содржи компоненти кои ги имитираат присутните антигени во COVID-19.

реклама

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Здравје

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Read more

Неколку причини зошто треба редовно да јадете лешници

Read more

Пет трикови за зима без настинки

Read more

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Read more
 

Магазин

  • filter

Пештера Убавица: Заспаната убавица во средиштето на планината Буковиќ се разбуди

Читај повеќе

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Читај повеќе

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Читај повеќе

Вкусен колач од само 4 состојки

Читај повеќе

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Читај повеќе

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Читај повеќе

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Читај повеќе