УЕФА ЕУРО 2020

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Марко Арнаутовиќ со голот за Австрија ги постави конечните 3:1 во победата против Македонија на ЕУРО, на една минута пред крајот.

Голот за историскиот триумф, првата победа на Австрија на ЕУРО во историјата и првата победа на големите натпреварувања по Светското првенство 1990 година, Арнаутовиќ го „прослави“ со низа вулгарни пцовки кон македонските фудбалери.

„Je*em ti majku (Да ти е*ам мајката) е само една од пцовките што ги упати Арнаутовиќ, а се чини дека имаа една конкретна мета – нашиот репрезентативец Езѓан Алиоски.

Арнаутовиќ е дете на Србин и Австријка, па му се обрати на Алиоски на јазик за кој беше сигурен дека ќе го разбере. Австрискиот офанзивен играч е инаку познат по своите примитивни испади.

Арнаутовиќ не престана со пцуење, на што веднаш реагираше австрискиот капитен Давид Алаба.

Тој потрча кон својот соиграч и цврсто му ја стисна вилицата, обидувајќи се да го замолчи, за да не ја срами цела репрезентација пред фудбалска Европа.

Дури кога Арнаутовиќ престана да вика и да навредува, Алаба му ја тргна раката од лицето.

Сосема непотребната примитивна реакција на Арнаутовиќ наводно тлее одамна – тој и Алиоски имале несогласувања уште од Премиер лигата, од времето кога Австриецот играше за Стоук, а нашиот Џани, од 2017 е играч на Лидс.

Останува отворено прашањето дали Арнаутовиќ ќе биде санкциониран за неспортското однесување.

Бруталната реакција на австрискиот репрезентативец може да ја видите на видеото подолу:

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Фудбал

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Read more

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Read more

Скромниот Холанд: 175 милиони евра се премногу за еден човек

Read more

Вмешан во нов скандал: Вејн Руни повторно ја изневери сопругата?

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ експресно во полуфиналето на ЛОИ

Читај повеќе
  • play_arrow

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Читај повеќе

Георгиевски попладнево се враќа во земјата со олимпискиот медал

Читај повеќе

Новата НБА сезона стартува на 19 октомври

Читај повеќе

Рекорден број на заразени на ЛОИ во Токио, двајца хoспитализирани

Читај повеќе

Македонските јуниорки катастрофално поразени од Словенија

Читај повеќе

Утре е дочекот на олимпискиот херој, Дејан повика на заедничка прослава

Читај повеќе

Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградатa, побараа да му биде доделена на Дејан

Читај повеќе

Ѓоковиќ го комплетира списокот со четвртфиналисти во Токио

Читај повеќе