Србија ги замрзна цените на основните прехранбени продукти

Владата на Република Србија на денешната седница донесе одлука за ограничување на висината на цените на основните прехранбени намирници.

Станува збор за шеќер, брашно тип 400, сончогледово масло, свинско месо(бут) и млеко со 2,8% млечна маст, а одлучено е овие намирници да не поскапат од цената којашто е донесена на 15 ноември 2021 година.

Како што се наведува, ценовното ограничување е поставено со цел да се отстранат штетните последици од инфлацијата и да се спречат нарушувања на пазарот. Оваа одлука нема да се однесува на намалени цени како сезонски попусти или специјални распродажби, туку на редовни т.е цени пред попусти.

Одлуката ќе се применува за период од 60 дена, а предвидува и производителите да не смеат да ги испорачуваат овие производи во количини помали од просекот во последните 12 месеци.

реклама

Неделен хороскоп: Кого го очекува љубовна криза, а кој ќе заработи пари?

Read more

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Read more

Каде беше досега Џек Ма?

Read more

Ирина Шајк, поздрав од одмор

Read more

Регион

Како Вучиќ сфатил дека ќе има војна во Украина без Путин да му каже директно?

Read more

Поскапе патарината во Србија

Read more

Бања Лука утрово ја потресе земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтер

Read more

Радев го критикува бришењето на бугарскиот клуб во Битола

Read more
 

Вести

МЗШВ: Замрзнувањето на цените на овошјето и зеленчукот нема да влијае на откупните цени

Читај повеќе

Приведен француски државјанин осомничен за тешка кражба во Скопје

Читај повеќе

Три од четирите барања на Сојузот на средношколци се прифатливи за МОН

Читај повеќе
  • play_arrow

Каде беше досега Џек Ма?

Читај повеќе

Лога: Ќе поднесам барање за екстрадиција на Груевски

Читај повеќе

Саудиски гигант и Кина се договорија за огромен нафтен проект

Читај повеќе

Како Вучиќ сфатил дека ќе има војна во Украина без Путин да му каже директно?

Читај повеќе
benzinska.jpg

Цената на дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Читај повеќе

Судењето против Латас и Лазаров се одложи за 10 мај

Читај повеќе