Србија ги замрзна цените на основните прехранбени продукти

Владата на Република Србија на денешната седница донесе одлука за ограничување на висината на цените на основните прехранбени намирници.

Станува збор за шеќер, брашно тип 400, сончогледово масло, свинско месо(бут) и млеко со 2,8% млечна маст, а одлучено е овие намирници да не поскапат од цената којашто е донесена на 15 ноември 2021 година.

Како што се наведува, ценовното ограничување е поставено со цел да се отстранат штетните последици од инфлацијата и да се спречат нарушувања на пазарот. Оваа одлука нема да се однесува на намалени цени како сезонски попусти или специјални распродажби, туку на редовни т.е цени пред попусти.

Одлуката ќе се применува за период од 60 дена, а предвидува и производителите да не смеат да ги испорачуваат овие производи во количини помали од просекот во последните 12 месеци.

реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Регион

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Read more

Рама: Без преседан, Србија стана жртва

Read more

Стојанов им се закани на Македонците во Пустец: Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари

Read more

Отровен пестицид во пиперки увезени од Македонија откриен во Хрватска

Read more
 

Вести

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Читај повеќе

Објавен распоредот на настапи за утрешниот музички настан Здраво млади

Читај повеќе
  • play_arrow

Левица: Имаме куп Албанци народни херои, а улици се именуваат по фашистички колаборатори

Читај повеќе

Рама: Без преседан, Србија стана жртва

Читај повеќе

Стојанов им се закани на Македонците во Пустец: Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари

Читај повеќе

Нагорно-Карабах по примирјето: Преговори без резултати и остри предупредувања до Азербејџан од ОН

Читај повеќе

Корчагинци организираат хуманитарна претстава за спас на животот на младиот Марко

Читај повеќе
  • play_arrow

Голем гаф во ОН: „Слава на Урината“ поздравна порака во центарот на Њујорк

Читај повеќе

Ердоган: Турција нема негативен став кон Путин и Русија

Читај повеќе