ФИБА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КИНА 2019

Србија го победи САД во дуелот на несудените финалисти

Планираа голема пресметка во финалето, а на крај завршија играјќи за пласман од 5 до 8 место. Србија со 94:89 го совлада САД во пирова победа која за Американците значи и најлош пласман во историјата на мундијалите.

Никој не предвидуваше дека најголемите фаворити за златото, репрезентациите на САД и Србија, ќе ги гледаме во натпревар кој одлучува за пласман од 5-то до 8-мо место. Но, откако доживеаја четвртфинални елиминации од Аргентина и Франција, токму тоа и го заслужија.

Во првата четвртина Србите буквално ги прегазија Американците добивајќи ги со неверојатни 32:7, но во наредната САД вратија со иста мера добивајќи ја 33:12.

До крајот се водеше прилично израмнета битка иако српските кошаркари водеа цело време, на моменти и со десетина поени разлика. Интересно, Американците само еднаш имаа водство и тоа на почетокот кога први постигнаа двојка.

Најефикасен беше Богдан Богдановиќ кој постигна 28 поени, Харисон Барнс даде 22, додека Кемба Вокер 18.

Сега Србија во дуелот за 5-тото место ќе игра со победникот од Полска - Чешка, додека САД ќе игра за 7-мото со поразениот од истиот натпревар. Во секој случај тоа ќе биде најслаб пласман во историјата на САД на мундијалите, надминувајќи го она шесто место во 2002 на домашен терен.

реклама

СЗО предупредува: Не се опуштајте, втор пик во првиот бран може да се случи во секое време

Read more

Турски боксер си ја уби девојката на Бајрам бидејќи сакала да го напушти

Read more

Две брачни двојки физички се пресметале за време на полициски час

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Кошарка

Келнер, дај по едно Жељко Обрадовиќ пиво

Read more

МЗТ: Антиќ и соработниците за нас повеќе не постојат, правдата ќе ја бараме на суд

Read more

Како би изгледала кошаркарската репрезентација на Југославија денес?

Read more

Гасол не размислува да се пензионира, сака да се врати во Лејкерс

Read more

Спорт

Хицфелд: Холанд може да биде како Левандовски, но уште не е подготвен

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалери на кои ова им е последна шанса да си ја спасат кариерата

Читај повеќе

Фудбалската публика се враќа на трибините во Црна Гора

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона ќе го одложи враќањето на Нејмар до крајот на јули

Читај повеќе

Зидан ги прекрши правилата за самоизолација во Мадрид

Читај повеќе
  • play_arrow

Њукасл и Вулверхемптон се заинтересирани за Игуаин

Читај повеќе

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе