АТП КУП АВСТРАЛИЈА 2020

Србија ја победи Шпанија во финалето од АТП Купот

Решавачкиот натпревар во двојки го добија Србите со 2:0 против Шпанците кои настапија без Надал.

Шпанците во последен момент направија измена во составот. Наместо најавениот Рафеал Надал неговото место го зазема Фелисијано Лопес откако најдобриот шпански тенисер поради умор од претходната пресметка со Ѓоковиќ не можеше да настапи.

Српската двојка Новак Ѓоковиќ - Виктор Троицки го доби првиот сет со 6-3, а потоа славеше и во вториот со 6-4 за победа од 2:0. Лопес играше во пар со Пабло Карењо Буста.

Претходно резултатот во финалето беше 1:1 откако двата тима остварија по една победа во натпреварите во сингл. Баутиста го совлада Лајовиќ за водство на Шпанија, а потоа Србија израмни на 1:1 откако Ѓоковиќ го победи Надал.

По крајот на натпреварот Ѓоковиќ најави дека неговиот тим средствата од наградниот фонд ќе ги донира на земјата домаќин која е погодена од катастрофални пожари.

За да стигнат до финалето Србите откако ја минаа групата ги елиминираа репрезентациите на Канада и Русија, додека Шпанците дојдоа до финалето преку Белгија и домаќинот Австралија.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Тенис

Максимум илјада гледачи дневно на Ролан Гарос

Read more

Ѓоковиќ се откажа од Мастерсот во Мадрид

Read more

Циципас го освои првиот Мастерс во кариерата

Read more

Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Read more
 

Спорт

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Читај повеќе

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Читај повеќе

Pfizer обезбеди вакцини за олимпијците во Токио

Читај повеќе

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Читај повеќе

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Читај повеќе

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Читај повеќе