ЦЕВ ЕУРО 2019 ВО ОДБОЈКА

Србија ја победи Словенија на ЕП во одбојка

Париз, 29 септември 2019 (МИА) – Србија ја победи Словенија со 3:1 (по сетови 19:25, 25:16, 25:18, 25:20) во финалето на Европското првенство во одбојка. Со овој успех, нашите северни соседи го повторија подвигот на нивните женски колешки, кои истотака се актуелни владетели на Стариот континент.

Атанасијевиќ, Ковачевиќ и Петриќ беа одбојкарите со најмногу поени, но Србите кои дојдоа до трето злато по осамостојувањето, одиграа и феноменална одбрана, едноставно го уништија противникот со своите блокови.

Словенците направија подвиг со пласманот во финалето, но иако овојпат не играа во Љубљана и во финалето во Париз го добија првиот сет. Сепак, вториот и третиот сет беа клучни, исто како во полуфиналето кога Србите ја победија Франција во најтешкиот меч за нив.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Прв пат по 1946 година Барса прими 8 голови

Read more

Останати спортови

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Read more

Forbes ги прогласи највредните спортски клубови

Read more

Првпат по 28 години откажан Охридскиот маратон

Read more

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Познати сите учесници во НБА плеј-офот

Читај повеќе

Петковски: Одиме по бодови против Беласица, ама без потценување

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв пат по 1946 година Барса прими 8 голови

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе