Србија со закон забрани брак со малолетници

Со најновите измени и дополнувања на Законот за семејство се укинуваат детските бракови во Србија.

За родителите кои договараат и дозволуваат бракови за нивните деца пред тие да станат полнолетни, законот предвидува кривични санкции.

Кривични санкции се предвидуваат и за полнолетни лица кои почнале да живеат со малолетно лице во заедница.

„Свесни сме дека со измените на Законот нема да ја спречиме оваа појава, но мора да нагласам дека ќе бидат предвидени кривични санкции за родителите кои дозволуваат или договараат вакви бракови, но и за полнолетни лица кои почнале заеднички живот со малолетно лице“, рече Драган Вулевиќ, специјален советник на српскиот министер за труд и социјална политика.

Тој наведе дека во Србија секоја година се склопуваат околу 2.000 бракови и дека со досегашниот закон на многу родители им се овозможувало „алиби за продажба на децата“ и дека сега било одлучено „да ѝ се застане на патот на оваа појава“.

Со измените на Законот, во брак ќе може да се стапи само со полни 18 години, нагласи Вулевиќ.

реклама

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Read more

Казни до 300 евра за одбивање да бидете попишани или ако дадете неточни податоци

Read more

Регион

Албанските граѓани ќе добијат „ковид пасош“ по примената прва доза на анти-ковид вакцината

Read more

Задолжителен карантин по влегување во Грција

Read more

Грција ја продолжи одлуката за забрана за влез на државјани на трети земји

Read more

Брнабиќ: Ќе помогнеме, понудивме македонските лекари да можат и во Србија да се вакцинираат

Read more
 

Вести

Албанските граѓани ќе добијат „ковид пасош“ по примената прва доза на анти-ковид вакцината

Читај повеќе

Нови 307 случаи од 1.854 КОВИД тестови

Читај повеќе

Фаучи: Веќе не морам да му противречам на Трамп, се чувствувам слободен

Читај повеќе

Административците кои немаа работни места ќе почнат да работат до крајот на јануари

Читај повеќе

Казни до 300 евра за одбивање да бидете попишани или ако дадете неточни податоци

Читај повеќе

Театар Комедија распиша Конкурс за комедија од домашен автор

Читај повеќе

Груби: Не коментираме судски одлуки, за „Монструм“ баравме целосно повторување на судскиот процес

Читај повеќе

Објавени платите во Влада: Колку пари заработуваат Заев, Шекеринска, Груби?

Читај повеќе

Задолжителен карантин по влегување во Грција

Читај повеќе