Србија воведува ковид-пропусници, но само за по 22 часот

Ситуацијата со коронавируссот во соседна Србија и натаму не се смирува, па денеска Кризниот штаб донесе одлука од сабота да се воведат ковид-пропусници за влез во сите угостителски објекти од затворен тип, но само после 22 часот.

Премиерката Брнабиќ на денешната седница на Кризниот штаб; Фото: Танјуг

Премиерката Ана Брнабиќ после седницата на Кризниот штаб изјави дека епидемиолошката ситуација е катастрофална, не се смирува, и поради тоа од сабота од 22 часот ќе стапи на сила мерката за задолжително приложување на ковид-пропусница при влез во сите угостителски објекти кои имаат затворен простор.

„Ова важи за сите угостителски објекти и ковид-пропусниците ќе бидат задолжителни во рестораните, кафулињата, баровите и сите слични објекти по 22 часот од сабота, 23 октомври, така што нема да можете да бидете во затворени простории без валидна ковид-пропусница“, рече Брнабиќ на денешната прес-конференција по седницата на Кризниот штаб.

Кај северниот сосед имаше идеја на ковид-пропусниците да стои и фотографија од лицето во прашање, но се донесе одлука да нема такво нешто, туку овластените лица да имаат право да побараат документ за идентификација, како пасош или лична карта, при приложувањето на ковид-пропусниците.

Брнабиќ најави дека Влата утре на редовна седница ќе ја усвои оваа нова мерка. Додаде и дека непочитувањето на мерките јасно се гледа, но никој не реагира и затоа ситуцаијата отишла во погрешен правец. Изминатава недела се засилени контролите за 10% преку инспекции, но изречени се и 220% повеќе казнени налози, а воедно и вакцинацијата се одвива бавно.

Ковид-пропусниците ќе важат и за свадбите и другите веселби кои ќе траат по 22 часот.

„Оваа мерка ги вклучува и свадбите. Ако некој сака да прави свадба на отворено, нема да му треба ковид-пропусница. Ако некој сака да прави свадба во затворен простор и да ја заврши пред 22 часот, исто така нема му биде потребна ковид-пропусница. Меѓутоа, ако некој сака да прави свадба или роденден во угостителски објект во затворен простор по 22 часот, ќе мора да има ковид-пропусница“, рече Брнабиќ.

Додаде и дека ковид-пропусниците не значат само вакцинација со две дози, туку и негативен ПЦР тест не постар од 72 часа, антигенски тест не постар од 48 часа и потврда за прележан COVID-19 не постар од 7 месеци. Воедно, за вакцинираните лица важи правилото дека втората доза треба да ја имаат примено не пред повеќе од 210 дена, односно 7 месеци.

„На странците ќе им треба дигитален ЕУ сертификат ​​или сертификат од земјата со која Србија има отпишано договор за признавање на сертификатите. Се надеваме дека ова ќе ја забрза вакцинацијата. Ова е единствениот начин за да го победиме вирусот“, рече Брнабиќ.

Според неа, ковид-сертификатот ќе може да се прикажува во хартиена или во дигитална форма преку мобилен телефон.

реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Регион

Германија планира двојно да го зголеми бројот на работни визи за работници од Западен Балкан

Read more

Откажани над 200 летови во Истанбул поради очекуваното снежно невреме

Read more

Стапи на должност петтата техничка Влада на Бугарија

Read more

Вучиќ: Србија можеби ќе мора да воведе санкции кон Русија

Read more
 

Вести

Германија планира двојно да го зголеми бројот на работни визи за работници од Западен Балкан

Читај повеќе

Утре посебен режим на сообраќај во Скопје, пристигнува претседателката на Унгарија

Читај повеќе

Од јануари граѓаните можат да отворат денарска сметка за основни функции

Читај повеќе
  • play_arrow

Арсовска: МКЦ може да биде самоодржлив, по ревизијата ќе распишеме конкурс за избор на директор

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Читај повеќе

Пентагон потврди дека кинескиот балон бил соборен во водите кај Јужна Каролина

Читај повеќе

Откажани над 200 летови во Истанбул поради очекуваното снежно невреме

Читај повеќе

Искршено стаклото на влезот на македонскиот клуб во Благоевград

Читај повеќе

Охридскиот чинар - симбол на градот

Читај повеќе