Србин нелегално влегол и престојувал во земјава без негативен ПЦР тест

СВР Куманово поднесе кривична пријава против М.Д.(26) од Р. Србија, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Пријавениот, на 02.08.2020 на Граничниот премин Блаце се обидел да влезе во Република Северна Македонија без притоа да поседува ПЦР тест не постар од 72 часа, но бил вратен од страна на надлежните служби.

Потоа, остварил илегален влез во Република Северна Македонија, каде се задржал до 04.08.2020, кога на Граничниот премин Табановце сакал да оствари излез и да се врати во Р. Србија.

При извршен преглед од страна на надлежните било констатирано дека лицето не е во евиденцијата за остварен влез во Република Северна Македонија.

Со ова пријавениот постапил спротивно на Одлуката за мерки за спречување на внесување и ширење на COVID-19, донесена од Владата на Република Северна Македонија, со која не е дозволен влез на државјани на Р. Србија, Р. Косово, Р. Црна Гора и Ф. Босна и Херцеговина без приложена медицинска потврда со негативен резултат за COVID-19.

реклама

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Неверојатни факти за животот во Шведска

Read more

Моќни илустрации ги покажуваат разликите меѓу Истокот и Западот

Read more

Хроника

Седумнаесет припадници на Армијата повредени во сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш

Read more

Гордана Јанкулоска упатена во КПУ Идризово за случајот „Тенк”

Read more

Санкционирани 643 граѓани за неносење заштитна маска

Read more

Притвор од 30 дена за 10 лица кои учествуваа во нападот на полициските службеници

Read more

Вести

Седумнаесет припадници на Армијата повредени во сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш

Читај повеќе

Европските земји ги враќаат строгите епидемиoлошки мерки

Читај повеќе
  • play_arrow

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Читај повеќе

Над милион луѓе во светот починаа од последици на COVID-19

Читај повеќе

Променливо облачно со повремени врнежи

Читај повеќе

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за COVID-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Читај повеќе

Ако финансиската поддршка не стигне до работниците ќе следат кривични пријави, предупреди премиерот

Читај повеќе

Заев: Прашањето за Гоце Делчев треба да го решава Мешовитата комисија

Читај повеќе

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе