Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Грчките власти соопштија дека српски државјанин е уапсен откако ја преминал границата од Македонија на пат кон одморалиште во северна Грција, каде што одел со сопругата и ќерката, пренесува AP.

Уапсениот Србин тврди дека бил регрут на ЈНА, но негира дека извршил какво било кривично дело за време на акциите што доведоа до смрт на цивили од 19 август до 14 декември 1991 година во хрватските градови Воцин и Зујати.

Приведениот е однесен во Солун, каде ќе се појави пред обвинителот, а советот од тројца судии потоа ќе го разгледа барањето за екстрадиција во Хрватска.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Регион

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Read more

Граѓаните на земјите од Отворен Балкан ќе може да работат без визи и работни дозволи

Read more

Во Косово приведена Русинка осомничена дека соработува со руските тајни служби

Read more

Тешка автобуска несреќа во Хрватска, сите настрадани се полски државјани

Read more
 

Вести

Во ИЈЗ се проверува дали пациент од Кичево има мајмунски сипаници

Читај повеќе

На Табановце за излез се чека 90 минути, на Пелинце еден час

Читај повеќе

Пронајден човечки труп кај железничката станица во Зелениково

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 693 новозаразени, 826 оздравен и 2 починати

Читај повеќе

Викендов ново прскање против комарци во Скопје

Читај повеќе

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Северна Македонија

Читај повеќе
  • filter

Фестивалот МакеДокс од 18 до 25 август во Скопје

Читај повеќе

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Читај повеќе

Основната каматна стапка останува на ниво од 2,5%

Читај повеќе