Србите имаат најподелено општество во Европа

Дури 93% од испитаниците во Србија рекле дека општеството е многу или прилично поделено, покажаа резултатите од истражувањето на BBC.

Анкетата беше спроведена во 11 европски земји: Белгија, Франција, Германија, Унгарија, Италија, Полска, Шпанија, Шведска, Србија и Велика Британија.

„Сличен тренд има и низ цела Европа – најмалку тројца од четворица испитаници рекле дека нивното општество е многу или прилично поделено“, вели Глен Годфрид од „Ипсос Мори“, британското претставништво на глобалната компанија за истражување на јавното мислење.

Готфрид вели дека жителите на Европа сметаат дека разликите станале уште поизразени.

„Ова можеби е последица на политичката клима и свртувањето кон десницата што може да се посведочи на целиот континент, или политичката клима е резултат на зголемените тензии во општеството. Овие две работи се поврзани“, вели тој.

Повеќето Европјани сметаат дека поделеноста во нивната земја е поизразена отколку пред 10 години, а 47% сметаат дека нивното општество е помалку толерантно во споредба со претходно.

Половина од британските испитаници рекле дека најголема поделеност има на имигранти и староседелци.  Тоа е најчестата основа на поделеност во Велика Британија, а потоа следат религиските разлики (47%), националноста (41%) и политичките ставови (40%).

Поделеноста на „имигранти и домашни“ е изразена и во Германија и Франција.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Свет

Објавени транскрипти од апсењето на Флојд: Кажете им на децата дека ги сакам. Мртов сум

Read more

Половина Оклахома прогласена за резерват на Домородните Американци

Read more

Откриен шпион во кабинетот на Ангела Меркел

Read more

ОН: Во камповите за семејства на џихадисти починале 700 луѓе

Read more

Вести

Нови протести во градовите низ Србија

Читај повеќе

Заев: Со барањето за Албанец премиер ДУИ уценува, под уцена не се разговара

Читај повеќе

Почна уривањето на бетонската база во Охрид

Читај повеќе

Рекордни дневни бројки на заразени на Балканот, најмногу кај нас и во Србија

Читај повеќе

Грците се плашат од увезени случаи на COVID-19 од кратки посети во С. Македонија

Читај повеќе

Заев: Mинималната пензија ќе изнесува 10.700 денари

Читај повеќе

Мицкоски: По победата по 15 јули треба да се засукаат ракавите

Читај повеќе

ДУИ бара Уставен суд да овозможи регистрирање на лица во изолација за гласање и деновите до 15 јули

Читај повеќе

Кои се правилата за влез и транзит низ земјава за државјани на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ?

Читај повеќе