ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Србите во еуфорија пред мечот со Бразил: „Не сме ги победиле 88 години“

Денеска од 20 часот во натпреварот од групата Г се среќаваат Србија и Бразил.

 

Според обложувалниците, Бразилците се фаворити за освојување на титулата светски шампион, додека Србија и понатаму е аутсајдер на овој меч. Но, во Србија и тамошните медиуми владее еуфорија во пресрет на натпреварот. Сите на насловните страници пишуваат за натпреварот кој го нарекуваат историски.

„Србијо, те тресе треска?“ пишува на насловната страница на Sportal, спортски портал во рамките на Blic. Sportal натпреварот против Бразил го нарекува „историски дуел“, а посочува дека канадскиот голман Милан Борјан изјавил дека ќе навива за Србија и особено ќе ги следи нејзините натпревари.

„Бразилци, подгответе се, Србија тргнува во напад“, пишува Telegraf.

„Србија денеска го напаѓа Бразил: Орли, нека гори Катар, нека паднат Нејмар и пријателите“, пишува Kurir и пишува дека Србија не го победила Бразил 88 години. Тоа беше, сепак, репрезентацијата на Југославија, која го победи Бразил во 1930 и 1934 година. Тие потсетуваат на изјавата на Александар Митровиќ за Бразилците: „Да не можат можеби да летаат?“ Историската победа ја спомнува и српски Novosti во неколку текстови.

B92 е малку порезервиран кога е еуфоријата во прашање, но на насловната има доста текстови посветени на хрватската репрезентација и голманот Милан Борјан. Покрај стартните 11 играчи кои ќе играат против Бразил за Србија, на насловната страница се и канадскиот голман Милан Борјан и селекторот на канадската репрезентација со изјава дека ќе ги „е*ат Хрватите“.

Alo потсетува на победата на Југославија над Бразил и додава дека „цела Србија го чека овој натпревар со месеци и дека ова е денот кога ќе се испише историја“.

Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Фудбал

Шок за Бразил: Крај на Мундијалот за двајца репрезентативци

Read more

Моментот кога ни судијата не сака, ама мора да додели црвен картон

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Познати двојките од осминафиналето на Мундијалот во Катар

Read more
 

Спорт

Шок за Бразил: Крај на Мундијалот за двајца репрезентативци

Читај повеќе

Моментот кога ни судијата не сака, ама мора да додели црвен картон

Читај повеќе
  • play_arrow

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн го престигна Меџик Џонсон во победата на Лејкерс

Читај повеќе

Познати двојките од осминафиналето на Мундијалот во Катар

Читај повеќе

УЕФА почна истрага против Јувентус

Читај повеќе

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Читај повеќе

Најтажната фотографија од СП во Катар

Читај повеќе

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Читај повеќе