Среќен роденден, Новак Ѓоковиќ

Славниот српски тенисер Новак Ѓоковиќ денека полни 33 години. Првата титула во кариерата Ѓоковиќ ја освои на 19-годишна возраст.

Роден е на 22 мај 1987 година во Белград, Србија. Ѓоковиќ има освоено осум триумфи во Австралија, 5 на Вимблдон, 3 во Њујорк и еден на Ролан Гарос.

Тој исто така беше шампион со Србија во Дејвис Купот и АТП Купот, а индивидуално уште има 34 „Мастерс“ титули и е единствениот што победил на секој турнир во најсилната серија на Тениската асоцијација за мажи (АТП). Тој петпати го има освоено финалето на АТП и има вкупно 79 пехари во кариерата.

Србинот 282 недели беше на врвот на светската ранг-листа. Тој има позитивен биланс во неговите натпревари со двајцата најголеми ривали – Рафаел Надал (29:26) и Роџер Федерер (27:23).

Remote video URL
реклама

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

Read more

Македонец од Белгија раскажува: Пред да се заразам мислев COVID-19 е само обичен грип

Read more

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Состојбата се влошува: денеска дури 62 новозаразени

Read more

Тенис

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Read more

Среќен роденден, Новак Ѓоковиќ

Read more

70.000 евра за вечера со атрактивната Бушар

Read more

Коронавирусот го нокаутира тенисот: Нема АТП турнири до 31 јули

Read more

Спорт

  • play_arrow

Дарко, Дарко, Дарко! Прв гол на Чурлинов за Штутгарт

Читај повеќе

Гасперини имал COVID-19 кога ја водел Аталанта против Валенсија

Читај повеќе
  • play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Читај повеќе

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе