Српски и хрватски студенти демолирале хотел во Охрид

Студенти од Загреб и Србија демолирале хотел во Охрид во кој престојувале на петдневна екскурзија, пишуваат хрватските и српските медиуми. Менаџерот на хотелот се огласил, како што пренесува хрватскиот портал 24sata, и соопштил дека загрепските студенти биле агресивни.

„Разбираме дека се работи за млади луѓе, но мора да се преземат мерки. Имаме големи групи студенти, но ова досега не сме го имале, никогаш немало проблем“, кажал менаџерот на охридскиот хотел.

На објавеното видео од хрватскиот медиум може да се види скршен хотелски инвентар, искршени прозорци, пивски шишиња на покривот, тоалет кој изгледа како да е запален.

Наводно, студентите палеле факели во собите и ходниците.

Remote video URL

Претставникот на студентите од Кинезиолошкиот факултет од Загреб тврди дека студентите од Загреб немале никаква врска со собата која била запалена.

„На тој кат воопшто немаше студенти од Загреб, ни потврди менаџерот дека за таа просторија се виновни инсталациите и дека не е намерно запалена. Постојано бев некаде и не можам сѐ да контролирам, но веднаш им пишав во групата да не прават проблеми“, изјавил Мартин Стојчевиќ, претседател на Студентскиот сојуз при Факултетот за кинезиологија.

„Таму имаше 12 факултети, ние сме еден од најголемите и не е во ред да нѐ обвинуваат. Загреб не направи штета и не видов некој да прави проблеми со мои очи, ако направил, јас сум првиот против тоа и ќе седнам со нив и ќе разговарам. Она што го видов со свои очи беше момчиња од Мостар како кршат вазни. Бевме 217 и секој од нас даде по 20 евра депозит кој не го вративме, а имаше вкупно 1.250 луѓе. Сите беа на забавата по ходниците. Видов дека има некоја штета, но од нашиве загрепчани не бев сведок дека некој нешто фрлил или скршил, велат дека сите сме агресивни, но нашите биле пријателски расположени. Дојдовме таму да се забавуваме и да се дружиме, а на крајот се паѓа на Загреб затоа што бевме најмногу. Не можам да влијаам на момците од Мостар кои ги видов како фрлаат вазни низ хотелот, можам само на нашите“, изјавил претседателот на СС.

Тагови
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Македонија

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Read more

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Read more

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Read more

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе