Српските медиуми со критики по самитот ЕУ-Западен Балкан

По вчерашниот Самит на ЕУ-Западен Балкан и заедничката прес конференција на лидерите на Србија, Северна Македонија и Албанија, во Белград бројни се реакциите од неуспехот на носењето на било каква одлука на ЕУ за евроинтегративните процеси на земјите од Западен Балкан, јави дописникот на МИА од Белград.

Анализирајќи ги вчерашните настани и изјави од Брисел, медиумите и аналитичарите едногласно одат со констатации кои се гледаат од самите наслови, како што Б-92 оценува дека „Нас очигледно не не сакаат во ЕУ“, Блиц „ЕУ сака зедница на богати земји“, и РТС „Ништо не добивме од Брисел, ништо и не ни беше понудено“ или Курир-„Вчера се случија некои чудни работи“.

Од аналитичарите во медиумите, Данас го цитира правникот Милан Антонијевиќ, кој кажа дека би „било подобро за целиот регион да почнаа пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, односно да добиеа датум за почеток на преговорите, направено е многу, направени се храбри чекори кога се гледа внатрешната јавност во тие земји, но, на крајот, таква одлука немаше“. Тој за ТВ Н1 оцени дека изјавата на претседателот Александар Вучиќ на заедничката прес-конференција со премиерите на Албанија и Северна Македонија, Еди Рама и Димитар Ковачевски, била во духот на нивната заедничка одлука да заминат до Брисел.

Со слична констатација е и претседателката на Центарот за надворешна политика Сузана Грубјешиќ, која за РТС оцени дека „Србија останала без отворени нови кластери, а Северна Македонија и Албанија не ни започнале преговори“, изразувајќи надеж оти на крајот на годината регионот може да очекува забрзување, кое, како што додаде, ќе биде единствената фер работа после сите овие години.“

Таа оцени дека е добро што претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и премиерите на Албанија и Северна Македонија, Еди Рама и Димитар Ковачевски заедно настапиле во Брисел.

-Уште подобро ќе беше целиот регион да зборуваше со еден глас, таквиот пристап би имал повеќе ефекти, но многу е добро што Србија, Албанија и Северна Македонија дејствуваа заедно, изразија ставови и незадоволство од развојот и резултатите од самитот во Брисел, рече Грубјешиќ.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Регион

Граѓаните на земјите од Отворен Балкан ќе може да работат без визи и работни дозволи

Read more

Во Косово приведена Русинка осомничена дека соработува со руските тајни служби

Read more

Тешка автобуска несреќа во Хрватска, сите настрадани се полски државјани

Read more

Се гради нова балканска енергетска рута?

Read more
 

Вести

Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Читај повеќе

Предпремиера на Мakedonissimo на пијанистот Трпчески во струшкото село Збажди

Читај повеќе

Петличковски: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, треба да се подготвувaме за есента

Читај повеќе

На Табановце и на Богородица се чека до еден час

Читај повеќе

Почина еден од стожерите на Катедрата за италијански јазик, проф. Љиљана Узуновиќ

Читај повеќе

Лондонски музеј ќе ѝ врати на Нигерија 72 артефакта украдени во XIX век

Читај повеќе

Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Читај повеќе

Фестивалот Браќа Манаки ќе се отвори со филмот „Божјата рака“ на 19 август

Читај повеќе

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

Читај повеќе