ССМ го започна генералниот штрајк пред Собранието

Скопје, 22 јуни 2022 (МИА) –  Членовите на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска стапија во генерален штрајк  бајарќи линеарно зголемување на платите на вработените во јавниот сектор за 2.806 денари и враќање на правото за регрес за годишен одмор од 2023 година.

ССМ утрово постави 120 столчиња пред Собранието на Република Северна Македонија, со потсетување до пратениците да го прифатат нивниот амандман на ребалансот на Буџетот за линеарно зголемување на платите за 2 806 денари, како во јавниот, така и во приватниот сектор. Столчињата ќе бидат поставени пред Собранието до 14 часот.

– Како што најавивме денеска цела Македонија штрајкува во јавниот сектор, а ССМ бара поддршка од народните избраници за поднесениот амандман 2 806 денари за сите работници веднаш и сега или убаво кажано од 1 јули, бидејќи знаеме дека тие пари ни се неопходни со ова сè што ни се случува – двоцифрена инфлација, ценовни шокови, најавена енергетска криза, најавено покачување на струјата од 10 проценти. Го охрабрам работникот да се избори за своите права, да се избори за својата егзистенција која ни е неопходна во моментот, изјави претседателот на ССМ Дарко Димовски.

Димовски посочи дека од сите народни избраници од сите политички партии кои нема да ја дадат поддршката на работниците преку прифаќање на амандманот, ќе биде побарана оставка врз основа на легитимното право што го имаат како претставници на работниците како ССМ.

– Затоа ги повикувам сите народни избраници од сите политички партии нека дојдат денеска, нека ја дадат поддршката не на ССМ, на работникот преку прифаќање на амандманот од 2.806 денари веднаш и сега, бидејќи доколку и ова не се случи штрајкот кој се одвива во моментов им е Дамаклов меч на сите јавни функционери – политичари. Ова го кажувам одлучно и решително и сите колеги зад мене и сите работници се согласуваат, бидејќи ние сме ги избрале за да ги унапредуваат и чуваат нашите права и да ни излезат во пресрет сега кога ни е најпотребно, кога не знаеме утрото што ни носи, кога не знаеме колкава инфлација другиот ден не чека, кога не знаеме какви цени во продавниците не чекаат, изјави претседателот на ССМ.

Во врска со состојбата на терен, Димовски информираше дека регионалните секретари на Синдикатот утрово се соочиле со притисок во едно претпријатие, но откако ја прикажале документацијата за правото на штрајк, веднаш се повлекле и досега немале друг проблем.

– Но, исто мора да пофалам во одредени институции и претпријатија од изутринава веќе се потпишуваат спогодби за сите вработени да добијат 2.806 денари од 1 јули. Значи, имаме и таква и ваква ситуација, но на крајот на денот во 13 часот нашите регионални секретари ќе поднесат извештаи и секаде онаму каде што ќе се прави пресија врз работниците и штрајкувачките одбори истото ќе се случи како завчера со пратениците, јавно ќе ги објавиме тие директори и управители или носители на тие функции што ни прават пресија за да не штрајкуваме, додаде тој.

Како што истакна претседателот на ССМ, денеска го одбрале Собранието, со цел да направат еден вид притисок врз пратениците кои не го изгласаа амандманот, а утре ќе постават 21 столче пред Владата, да ги потсетат и нив дека треба да го прифатат тој амандман.

Во преговорите со Владата се договориле од 1 јули да биде потпишан колективниот договор за јавниот сектор, но како што вели тој, нема никаков одговор од надлежните и поради тоа се чувствуваат излажани и изманипулирани.

Љубиша Каранфиловски, претседател на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита на Република Македонија пред Универзитетската клиника за хируршки болести во Скопје изјави дека денеска излезени се здравствени работници од сите организациони единици, а останатите кои треба да пружаат минимална здравствена заштита се внатре на нивните работни места, со цел да обезбедат минимална здравствена заштита.

– За здравството линеарното покачување ќе значи доста. Во принцип 2.806 денари линеарно покачување како нето износ за сестра со средно образование би значело 14 проценти покачување на плата, линеарниот износ за сестра со високо образование ќе значи 10 отсто покачување на плата, за општ лекар ќе биде некаде 8,5 проценти, за лекар специјалист некаде 5,8 отсто, значи тој линеарен износ во однос на процент би значело покачување на платата што веќе во овој момент е и доста добро, а сепак знаете дека ваквиот пристап на линеарно покачување го има тој солидарен аспект, значи сите да го добијат истиот износ, рече Каранфиловски.

Штрајкот на вработените од јавниот сектор ќе се одвива секој ден од 10 до 11 часот, така што ќе го прекинат работниот процес и ќе излезат надвор. Само десет проценти од вработените ќе работат онаму каде што е потребно за итни случаи. Штрајкот, како што најавија, ќе трае сè додека не бидат исполнети нивните барања.

Тагови
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Македонија

ЦУК: Диви свињи се појавиле во Пржино, граѓаните да бидат внимателни при пешачење на Водно

Read more

Извештај на ОЕЦД: Околу 700.000 Македонци живеат надвор од државата

Read more

Левица: Додека Лимани се луксузира, работниците четири месеци не зеле плата

Read more

Угостителите и хотелиерите ќе добијат поддршка од владини мерки, казината, банките и рудниците нема

Read more
 

Вести

ЦУК: Диви свињи се појавиле во Пржино, граѓаните да бидат внимателни при пешачење на Водно

Читај повеќе

Русија тврди дека нема да бара екстрадиција на оние кои ја напуштија земјата за да избегнат мобилизација

Читај повеќе

Во Куманово утре почнуваат 25. Денови на комедија

Читај повеќе

Извештај на ОЕЦД: Околу 700.000 Македонци живеат надвор од државата

Читај повеќе

Кај тетовско Желино возило излета во Вардар, се трага по луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow

Младите Иранки се кренаа против старците „заглавени во времето“ - на повидок револуција

Читај повеќе

Левица: Додека Лимани се луксузира, работниците четири месеци не зеле плата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Читај повеќе

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Читај повеќе