Стадо слонови во ЈАР до смрт прегази турист кој сакал да ги фотографира слончињата одблизу

Шпански турист бил прегазен до смрт од стадо слонови во национален парк во Јужноафриканска Република, откако наводно се обидел да ги фотографира, пишува Guardian.

43-годишен маж почина во неделата наутро во националниот парк Пиланесберг, на околу 210 километри северозападно од Јоханесбург.

Според официјалните лица на паркот, човекот, кој бил со тројца пријатели, излегол од своето возило и тргнал кон животните за да ги фотографира.

„И покрај предупредувањата на неговите сопатници и сопатниците од другите две возила, тој излегол од возилото. Возрасна слоница се нафрлила на човекот, кој потоа почнал да бега. Тој не успеал да побегне, а целото стадо се приклучило и го прегазиле мажот до смрт“, се вели во соопштението на локалниот одбор за паркови и туризам.

Се додава дека слоновите потоа се оддалечиле без да покажат никаква агресија кон патниците во возилата.

Питер Нел, еден од службениците на одборот, изјавил дека слоницата се вознемирила од однесувањето на човекот кој се обидувал да ги фотографира нејзините младенчиња. Тој објасни дека е нормално слоновите да се обидуваат да ги одбранат своите младенчиња.

„Многу туристи не се свесни за опасноста и не разбираат колку овие животни можат да бидат опасни“, нагласи тој. Одборот соопшти дека на посетителите секогаш им се објаснува „опасната и непредвидлива“ природа на дивите животни.

„Туристите секогаш се едуцираат за важноста да се остане во возилото, да се почитува растојанието помеѓу возилото и животните, да се дозволи првенство на минување и да се излезе само на специјално одредени места“, забележува одборот.

Нападите од слонови не се невообичаени во регионот. Во 2021 година, слоновите убиле ловокрадец во националниот парк Кругер. Минатата година 50 луѓе беа убиени, а 85 повредени од диви животни, главно слонови, во соседно Зимбабве.

Шпанското Министерство за надворешни работи соопшти дека жртвата е од градот Сарагоса. Претставник на регионалната влада потврди дека конзуларниот персонал отишол на местото за да го извади телото на мажот и да го врати назад.

реклама

Свет

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Read more

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Read more

Дали демократите згрешија? Петте најголеми маани на Камала Харис

Read more

Декласифицирани податоци: Колку нуклеарки имаат Американците?

Read more
 

Вести

Сериозна загриженост за независноста на судството во С. Македонија во извештајот на Европската комисија

Читај повеќе

Грција бележи голем пораст на бројот на заразени од ковид, некои држави издадоа итно предупредување до туристите

Читај повеќе

Владата: Државна лотарија незаконски доделувала лиценци за приредување на игри на среќа

Читај повеќе

Гостиварец ја фрлил мачката од VI кат и ја усмртил, кога полицијата му влегла дома нашла остатоци од други животни

Читај повеќе

Со автомобил удрил во малолетник во Скопје, па го однел детето на Комплексот клиники

Читај повеќе

Владата донесе одлука за вработување на 600 специјализанти во болниците

Читај повеќе

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајка

Читај повеќе

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Читај повеќе

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Читај повеќе