Стапи на должност петтата техничка Влада на Бугарија

Бугарската техничка Влада денеска положи заклетва пред претседателот на државата Румен Радев, која треба да служи на државата до одржување на предвремени парламентарни избори и назначување редовна влада.

-Пред шест месеци ја презедовте одговорноста за државата во тешко време, прогнозите предвидуваа многу негативни сценарија за економијата, рече Румен Радев на официјалната церемонија на која ги презентираше задачите и приоритетите на преодната влада. - Успеавте да го запрете „слободниот пад“ на државата, им се обрати Радев на владините министри.

Преодната влада стапува на должност денеска со указ издаден од шефот на државата на 2 февруари, пренесува БТА.

Радев истакна дека главна задача на Владата е подготовка на фер и транспарентни избори. Но, тоа се искомплицира поради измените во Изборниот законик. - Верувам дека ќе направите се за да не се искриви гласот на бугарските граѓани, рече шефот на државата.

Преодната Влада ќе ја предводи Галаб Донев. - До вчера бевме 100-та влада на Бугарија, од денеска сме 101-та и причината за ова е само една - 48-то Народно собрание не успеа да избере редовна влада поддржана од стабилно парламентарно мнозинство, истакна Донев.

Бугарскиот претседател вчера издаде указ за именување на преодна влада од 3 февруари, предводена од премиерот Галаб Донев. Единствена промена во составот е министерот за култура - Најден Тодоров ја презема функцијата од проф. Велислав Минеков.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Регион

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Read more

Вучиќ: Сѐ што кажав ќе спроведеме, а за признавање и членство во ОН или телата на ОН нема ни збор

Read more

AccuWeather ја објави пролетната прогноза: Поплави на Балканот, температури повисоки од вообичаените

Read more

Во Бугарија загина мигрант по полициска потера на автопат, други 16 се повредени

Read more
 

Вести

Ќе се основа национална установа Оркестар за џез музика во Скопје

Читај повеќе

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски: Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Читај повеќе
  • play_arrow

МВР: Спречено организирано бегство од Идризово, откриен 40-метарски тунел

Читај повеќе

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 30 март

Читај повеќе

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Читај повеќе

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Читај повеќе

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Читај повеќе

Вучиќ: Сѐ што кажав ќе спроведеме, а за признавање и членство во ОН или телата на ОН нема ни збор

Читај повеќе